Europa o expose Tuska

Aktualizacja:

W Brukseli najwięcej miejsca poświęca się planowi wycofania polskich wojska z Iraku i sprawę Traktatu Europejskiego, w Moskwie na problem tarczy antyrakietowej a w Szwecji, na obietnice powrotu do normalności. Takie są reakcje na trzygodzinne expose Donalda Tuska.

Bruksela: KE szanuje decyzje każdego z krajów Rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen pytana o reakcję na zapowiedź nie podpisywania Karty Praw Podstawowych przez Polskę opdowiedziała: KE szanuje decyzję każdego z krajów.

Belgijskie dzienniki "Le soir" i "De standard" zwróciły uwagę na obietnice wycofania polskich wojsk z Iraku do końca przyszłego roku, poprawę stosunków z Rosją i reformy społeczne.

Natomiast dziennikarze w centrum prasowym Komisji Europejskiej najczęściej mówili o tym, co ważne dla obywateli ich krajów: * Niemcy zastanawiali się, jak Polska zamierza naprawiać stosunki z Berlinem * Włosi byli pozytywnie zaskoczeni, gdy dowiedzieli się, że są wymieniani w gronie przyjaciół Polski * Dla Litwinów najistotniejsze było, czy nowy rząd przyspieszy stworzenie mostu energetycznego i wybudowania wspólnej elektrowni jądrowe

Rosja: Polska gotowa do dyskusji w sprawie tarczy Bezdyskusyjnym tematem nr 1 był dla Rosjan problem tarczy antyrakietowej: „Gazeta.Ru" oraz agencje Interfax i „RIA Nowosti" cytowały premiera, który powiedział, że decyzje w sprawie tarczy antyrakietowej będą podejmowane po rundzie negocjacji w NATO i z niektórymi naszymi sąsiadami.

Andrej Kokoszkin, były sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji powiedział, że w Dumie z dużym zainteresowaniem przyjęto oświadczenie nowego Tuska, że Warszawa gotowa jest do omawiania z Rosją sprawy rozmieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Stwierdził, że Polska od początku powinna mieć takie podejście i zaznaczył, że niektórzy politycy i eksperci wojskowi są sceptyczni wobec propozycji Amerykanów.

Szwecja: Polska stanie się normalnym państwem Komentator szwedzkiego radia w Polsce Kjell Albin Abrahamson zwraca uwagę na zapowiedź premiera, że Polska stanie się normalnym państwem, obdarzanym zaufaniem przez swych obywateli. Mówi się też o "odmiennym tonie z Warszawy".

Największa różnica, w porównaniu z Kaczyńskim, będącym poprzednikiem (Tuska), jest zauważalna w innym tonie wystąpienia i odmiennym rozkładzie akcentów; nie było w nim niczego z agresywności Kaczyńskiego i jego podejrzliwości. Chyba najczęściej powtarzanymi określeniami były za to: zaufanie i powrót do normalności. Kjell Albin Abrahamson, komentator szwedzkiego radia

- Największa różnica, w porównaniu z Kaczyńskim, będącym poprzednikiem (Tuska), jest zauważalna w innym tonie wystąpienia i odmiennym rozkładzie akcentów; nie było w nim niczego z agresywności Kaczyńskiego i jego podejrzliwości. Chyba najczęściej powtarzanymi określeniami były za to: zaufanie i powrót do normalności - powiedział.

Abrahamson zwracał uwagę na te elementy wystąpienia Donalda Tuska, które mogą mieć znaczenie dla Szwedów: zapowiedź poprawy struktury komunikacyjnej związanej z gospodarką morską i Bałtykiem oraz położenie nacisku na rozwój portów i żeglugi.

Komentator zwrócił też uwagę, że prezydent Lech Kaczyński ma wciąż coś do powiedzenia jeśli chodzi o politykę zagraniczną, dlatego zapowiedzi wycofania wojsk z Iraku i podpisania Traktatu Europejskiego trzeba traktować z rezerwą.

Hiszpania: Tusk to profesjonalna dyplomacja

Profesjonalna dyplomacja, zdolna do umocnienia stosunków z Berlinem i Paryżem, oraz utrzymanie tradycyjnej przyjaźni z Włochami, Wielką Brytanią i Hiszpanią są dla Tuska głównymi filarami w dążeniu do odzyskania przez Polskę wagi na arenie europejskiej. Hiszpańska agencja informacyjna EFE


EFE zwracała też uwagę na zapowiedzi wycofania z wojsk Iraku i związaną z tym konieczność współpracy z prezydentem. - Zgodnie z konstytucją to prezydent jest ostatnim decydentem w sprawach polityki zagranicznej. Tymczasem relacje między dwoma głównymi liderami kraju nie są dobre, co wróży trudną współpracę - zauważa agencja.

Liberalizacja gospodarki jako sposób na osiągnięcie cudu gospodarczego i "gorący europeizm" Tuska również zostały podkreślone.

Źródło: PAP, tvn24.pl