TVN24 | Świat

Przed meczem zbezczeszczono pomnik ukraińskiego poety w Kopenhadze. "Rosyjska agresja jest prawdziwa"

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Duńska policja prowadzi śledztwo w sprawie zbezczeszczenia pomnika ukraińskiego poety narodowego Tarasa Szewczenki. Do zdarzenia doszło w Kopenhadze przed poniedziałkowym meczem Euro 2020 między Danią a Rosją.

Ambasada Ukrainy zamieściła w poniedziałek na Facebooku zdjęcie, na którym widać pomnik Tarasa Szewczenki zamalowany w barwy rosyjskiej flagi. "Zdecydowanie potępiamy ten akt wandalizmu i prowokacji przeciwko Ukrainie" - oświadczyła ukraińska ambasada. "Ten haniebny przypadek po raz kolejny pokazuje cywilizowanemu światu, że rosyjska agresja przeciwko Ukrainie jest prawdziwa" - dodano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Duńska policja potwierdziła, że otrzymała zgłoszenie o akcie wandalizmu wobec pomnika Tarasa Szewczenki i że prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Zamalowany pomnik Tarasa Szewczenki w KopenhadzeFacebook/UkrEmbassyDK

Władze miejskie Kopenhagi zostały poinformowane o zdarzeniu w poniedziałek po południu i w ciągu godziny oczyściły pomnik - przekazał rzecznik kopenhaskich władz.

Napięte stosunki po aneksji Krymu

Taras Szewczenko to XIX-wieczny poeta, którego twórczość uważana jest za fundament współczesnej literatury i języka ukraińskiego. Był skazany za propagowanie niezależności Ukrainy od imperium rosyjskiego.

Stosunki między Ukrainą a Rosją załamały się po aneksji przez Rosję Półwyspu Krymskiego w 2014 roku i wsparciu dla sił separatystycznych na wschodzie Ukrainy w konflikcie, w którym, jak twierdzi Kijów, zginęło 14 tys. osób. Ukraina chce odzyskać to terytorium.

Dania pokonała Rosjan 4:1

W Danii, która gościła mecze grupowe Euro 2020 z Finlandią, Belgią i Rosją na stadionie Parken, wprowadzono ograniczenia ze względu na COVID-19, co oznacza, że kibice z tych trzech krajów nie mogli wjechać do kraju bez odbycia kwarantanny.

W związku z tym tylko nieliczna grupa rosyjskich kibiców była obecna na poniedziałkowym meczu fazy grupowej w Kopenhadze, który Dania wygrała 4:1. Duńczycy wyszli z grupy B Euro 2020, a Rosjanie odpadli z turnieju.

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z MECZU DANIA-ROSJA >>>

Autor:pp//rzw

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/UkrEmbassyDK