TVN24 | Świat

"Na naszych barkach spoczywa kluczowa odpowiedzialność za Europę". Macron proponuje szczyt z Polską i Niemcami

TVN24 | Świat

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP
Macron chce zwołać szczyt Trójkąta Weimarskiego TVN24
wideo 2/20
TVN24Emmanuel Macron: otwiera się nowa epoka po brexicie, musimy zacieśniać nasze przymierze

Chciałbym zaproponować, by w najbliższych miesiącach odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego z udziałem Polski, Francji oraz Niemiec - powiedział w poniedziałek w Warszawie prezydent Francji Emmanuel Macron. Jak przekonywał, "na naszych barkach spoczywa kluczowa odpowiedzialność za Europę".

Prezydent Francji przyleciał w poniedziałek do Warszawy. To pierwsza wizyta Emmanuela Macrona w Polsce. Towarzyszą mu ministrowie: gospodarki i finansów Bruno Le Maire, minister do spraw sił zbrojnych Florence Parly i minister do spraw transformacji ekologicznej Elizabeth Borne.

"Na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność za Europę"

Macron stwierdził w poniedziałek, że Polska i Francja mają wiele wspólnych projektów, ponieważ "staje przed nami wiele wyzwań". - Chciałbym, żeby ta wizyta była punktem zwrotnym w naszej wspólnej europejskiej roli - mówił francuski przywódca, w kontekście wyzwań wymieniając m.in. sprawy klimatu. Wyraził też nadzieję, że "nasz (Polski i Francji - red.) dialog będzie kontynuowany w duchu wzajemnego zrozumienia, przejrzystości i szczerości".

Chciałbym, żeby ta wizyta była punktem zwrotnym w naszej wspólnej europejskiej roli.

- Aby pogłębić naszą współpracę, chciałbym zaproponować, by w najbliższych miesiącach odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego, w którym weźmie również udział kanclerz Niemiec (Angela Merkel - red.), ponieważ na naszych barkach spoczywa kluczowa odpowiedzialność za Europę - oświadczył Macron.

Morawiecki: Trójkąt Weimarski to bardzo dobry format

Premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się z Macronem po południu potwierdził, że wspólnie z francuskim prezydentem zobowiązał się do odnowienia formatu Trójkąta Weimarskiego. - To jest bardzo dobry format, bo Polska, Francja i Niemcy po wyjściu Wielkiej Brytanii (z UE - red.) to 42 procent populacji całej Unii Europejskiej - zauważył. Dodał, że państwa Trójkąta Weimarskiego jednocześnie w podobny sposób myślą w bardzo wielu obszarach m.in. w zakresie wzmocnienia przemysłów europejskich.

- Chciałbym do lata zorganizować takie spotkanie, po wyborach (prezydenckich - red.), do których dojdzie w Polsce. Wydaje mi się, że to jest ważny element, żeby pójść naprzód - to jest kolejny ważny filar nowego rozdziału, który chcemy w tej chwili otworzyć - powiedział prezydent Francji - zaznaczył ponownie Emmanuel Macron.

Trójkąt Weimarski to organizacja powołana przez ministrów spraw zagranicznych trzech państw europejskich: Polski, Niemiec i Francji w 1991 roku. Jej cel to m.in. rozwój współpracy między tymi państwami. Działalność Trójkąta Weimarskiego polega przede wszystkim na organizowania szczytów z udziałem przywódców krajów członkowskich, a także - co roku – spotkań na szczeblu ministrów spraw zagranicznych.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP