Szkocja pożegnała Elżbietę II. Spotkanie króla z parlamentarzystami, pochód, czuwanie przy trumnie

Autor:
akw/kab
Źródło:
BBC, PAP

Król Karol III i mieszkańcy Szkocji żegnają w Edynburgu królową. Razem z królową małżonką Kamilą wziął udział w uroczystym pochodzie, w trakcie którego trumna z ciałem Elżbiety II została przeniesiona z jej szkockiej rezydencji do Katedry świętego Idziego. Król po nabożeństwie udał się na spotkanie z przedstawicielami szkockiego rządu. Wieczorem czuwał przy trumnie Elżbiety.

Król Karol III przyleciał wraz z żoną Kamilą do Edynburga, gdzie w poniedziałek przeszedł kondukt żałobny za trumną zmarłej królowej Elżbiety II. Ciało Elżbiety II przewieziono wczoraj do Pałacu Holyroodhouse w stolicy Szkocji, który był jej oficjalną szkocką rezydencją.

>> Karol III formalnie ogłoszony królem

Tłum zgromadzony przy głównej ulicy Royal Mile w centrum Edynburga jest wyjątkowo cichy - odnotowało BBC.

Uroczysty kondukt. Cisza przy głównej ulicy Edunburga

Kondukt za trumną Elżbiety II ruszył po godzinie 15.35 (czasu polskiego) z pałacu do Katedry świętego Idziego, najważniejszej świątyni Kościoła Szkocji. W pochodzie przeszli Karol oraz rodzeństwo króla: Anna, Edward i Andrzej, a także mąż Anny, wiceadmirał Sir Tim Laurence oraz żona Edwarda, hrabina Wessex Zofia. Trumna pozostanie w katedrze przez 24 godziny i w tym czasie mieszkańcy Szkocji będą mogli przejść koło niej oddając hołd.

Kondukt przeszedł przez Royal Mile i zakończył się przy katedrze. Przed samochodem z trumną monarchini maszerowała policja konna. Trumna z ciałem królowej owinięta została w szkocki sztandar królewski. Znajduje się na niej wieniec kwiatów, w którym przoduje biały wrzos z Balmoral, w którym zmarła królowa. Oprócz tego znajdują się tam między innymi białe frezje, hebe, rozmaryn i pospornica.

Trasa pochodu z trumną Elżbiety II w Edynburgutvn24.pl

W trakcie trwania konduktu w Edynburgu oddano 21 salw honorowych. Zgromadzony tłum był cichy, reagował niekiedy jedynie oklaskami.

"Legendarna" miłość królowej do Szkocji

Około godziny 16.20 (czasu polskiego) trumna została wniesiona do Katedry świętego Idziego, gdzie zgromadzona część rodziny królewskiej i zaproszeni goście - między innymi premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, minister ds. Szkocji w jej rządzie Alister Jack oraz szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon, a także przedstawiciele szkockich organizacji charytatywnych objętych patronatem Elżbiety - wzięli udział w nabożeństwie.

Po ustawieniu trumny w centralnej części katedry, położono na niej wykonaną ze złota, srebra i drogocennych klejnotów Koronę Szkocji. Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon przeczytała fragment Księgi Koheleta zaczynający się od słów: "Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem. Jest czas rodzenia i czas umierania".

Zgromadzeni odśpiewali między innymi psalm 23, zaczynający się od słów "Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego", który - jak podaje BBC - był ulubionym hymnem królowej i który odśpiewano między innymi na jej ślubie z księciem Filipem w 1947 roku w Opactwie Westminsterskim.

Pastor Calum MacLeod, który w edynburskiej katedrze odprawił nabożeństwo, powiedział, że miłość królowej Elżbiety II do Szkocji "była legendarna".

Morag Mylne z Kościoła Szkocji podziękowała Bogu za "długie życie, wspaniały przykład, niezłomne zaangażowanie w służbę, silną wiarę i dobry humor mądrej i wspaniałej królowej". - Dziękujemy za głęboką miłość, którą zainspirowała wszystkich swoich poddanych, za niezliczone sposoby, w jakie spotykała i przyjmowała ludzi ze wszystkich środowisk, za dyplomację, z jaką rozwiązywała konflikty, i za stabilność, jaką przyniosła swoim królestwom i Wspólnocie Narodów - mówiła. Msza zakończyła się po około godzinie.

Po nabożeństwie król przyjął w Pałacu Holyroodhouse szefową szkockiego rządu Nicolę Sturgeon, a następnie przewodniczącą szkockiego parlamentu Alison Johnstone.

Krótko przed godziną 19 (czasu polskiego), Karol III pojawił się przed szkockim parlamentem, od którego przyjął kondolencje.

Wieczorem król wraz z członkami rodziny królewskiej czuwał przy trumnie Elżbiety II.

Nowy brytyjski monarcha i jego żona odwiedzili przed południem Pałac Westminsterski, siedzibę brytyjskiego parlamentu. Izba Gmin i Izba Lordów złożyły kondolencje królowi w związku ze śmiercią jego matki, Elżbiety II, a on po raz pierwszy przemówił do parlamentu jako głowa państwa.

We wtorek późnym popołudniem trumna z ciałem Elżbiety zostanie przewieziona na lotnisko w Edynburgu, a stamtąd samolotem do bazy RAF Northolt w zachodnim Londynie.

Autor:akw/kab

Źródło: BBC, PAP

Pozostałe wiadomości