Karol III formalnie ogłoszony królem. Proklamacja odczytana z balkonu

Aktualizacja:
Autor:
mjz,
pp//now
Źródło:
PAP

Sobota to kolejny dzień trwania procedur i towarzyszących im wydarzeń w związku ze śmiercią brytyjskiej królowej Elżbiety II. O godzinie 11 czasu polskiego zebrała się Rada Akcesyjna, która proklamowała Karola III nowym królem. - Ze smutkiem przyjmuję na siebie obowiązki suwerena i monarchy, które mi przekazano - powiedział Karol III w przemówieniu. Następnie, zgodnie z procedurą, proklamacja została odczytana publicznie, z balkonu Pałacu świętego Jakuba.

Wszystkie godziny są podane według czasu polskiego.

O godzinie 11 Rada Akcesyjna zebrała się w Pałacu świętego Jakuba w Londynie na ceremonii proklamowania Karola III królem.

Uczestniczyła w niej, obok przedstawicieli rodziny królewskiej, między innymi obecna premier Liz Truss, a także wcześniejsi szefowie brytyjskiego rządu.

Pierwszą osobą, która podpisała proklamację był nowy następca tronu, książę William.

"My, panowie duchowni i docześni tego królestwa, w asyście przedstawicieli Tajnej Rady Królewskiej, przedstawicieli innych członków Wspólnoty Narodów, (...) niniejszym jednym głosem, zgodą języka i serca, ogłaszamy księcia Karola Filipa Artura Jerzego, przez śmierć naszej zmarłej monarchini, królem Karolem III, z łaski Boga królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz wszystkich innych królestw i terytoriów, głową Wspólnoty Narodów, obrońcą wiary, któremu ich obywatele serdecznym i pokornym uczuciem przyrzekają wiarę i nieustanne posłuszeństwo, prosząc Boga, przez którego królowie i królowe królują, aby pobłogosławił króla Karola III długimi i szczęśliwymi latami panowania nad nami".

Na końcu słów proklamacji ze strony zebranych padło "Boże, chroń króla".

Karol III podpisał przysięgę proklamacyjną

W następnej części ceremoniału do członków Tajnej Rady dołączył król Karol III. 

- Wiem, że nasz cały naród i można powiedzieć cały świat, współczuje mi przy mojej stracie. To jest ogromne pocieszenie, że dowiedziałem się o wyrazach sympatii, przekazanych mnie, moim siostrom i bratu, mojej rodzinie - mówił monarcha.

Brytyjczycy w żałobie po śmierci królowej >>>

- Panowanie mojej matki było niezrównane pod względem długości trwania, poświęcenia i oddania. Nawet gdy się smucimy, dziękujemy za to najwierniejsze życie. Jestem głęboko świadomy tego głębokiego dziedzictwa oraz poważnych obowiązków i odpowiedzialności, które teraz zostały mi przekazane - oświadczył król Karol III.

- Ze smutkiem przyjmuję na siebie obowiązki suwerena i monarchy, które mi przekazano. Będę się kierował inspirującym przykładem mojej matki przy sprawowaniu konstytucyjnego urzędu w zapewnieniu pokoju i dobrobytu narodom Wyspy oraz państwom Wspólnoty Narodów - powiedział.

- Obiecuję i przysięgam, że będę w sposób nienaruszony przestrzegał prawdziwej wiary protestanckiej  - dodał król.

Czym jest Rada Akcesyjna?

Rada Akcesyjna zwoływana jest tylko po śmierci monarchy, co poprzednio miało miejsce w 1952 roku. Zwykle jej posiedzenie odbywa się w Pałacu św. Jakuba w Londynie w ciągu 24 godzin od tego momentu, ale jako że Elżbieta II zmarła po południu, a na dodatek w Szkocji, tym razem ten okres jest nieco dłuższy.

W jej skład wchodzą członkowie Tajnej Rady, ciała doradzającego monarsze, wielcy urzędnicy państwowi - dziewięciu urzędników państwowych pełniących obecnie głównie funkcje reprezentacyjne, lord major Londynu i władze gminy City of London, ambasadorzy krajów, których głową jest brytyjski monarcha, oraz wysocy rangą urzędnicy państwowi. Ponieważ samych członków Tajnej Rady jest ponad 700 (między innymi premier, liderzy opozycji, obecni i byli ministrowie), a Pałac świętego Jakuba ma ograniczoną pojemność, wezwania są wysyłane do wszystkich członków Rady Akcesyjnej, ale w praktyce w jej posiedzeniu bierze udział znacznie mniej - około 150 osób.

Pierwsza część posiedzenia Rady odbywa się bez udziału nowego monarchy. Odczytywana jest wówczas proklamacja mówiąca, że w związku ze śmiercią dotychczasowego monarchy członkowie Rady ogłaszają przejęcie tronu przez nowego suwerena. Zwykle bywał to moment, w którym po raz pierwszy ogłaszano, jakie imię będzie nosił monarcha, ale w tym przypadku już wcześniej poinformowano, że Karol pozostanie przy swoim pierwszym imieniu, zatem stał się Karolem III.

Monarcha bierze udział w drugiej części posiedzenia, na której obecni są już tylko członkowie Tajnej Rady. Monarcha składa deklarację, w której zapewnia, że będzie z pełnym poświeceniem będzie dbał o szczęście i dobrobyt poddanych, a następnie składa szkocką przysięgę, w której zapewnia, że będzie dbał o bezpieczeństwo Kościoła Szkocji, do czego jest zobowiązany na mocy Aktu o Unii z 1707 roku.

Dalsze uroczystości

W samo południe, po posiedzeniu Rady Akcesyjnej, tym razem z balkonu Pałacu świętego Jakuba, ponownie odczytano proklamację ogłaszającą Karola III nowym królem.

Po odczytaniu deklaracji rozbrzmiał hymn państwowy ze zmodyfikowanymi słowami "God save the King" zamiast "God save the Queen", a w twierdzy Tower of London oraz w londyńskim Hyde Parku oddano 41 salw armatnich.

W związku z tym na 26 godzin podniesione zostaną wszystkie flagi, które po śmierci królowej Elżbiety II zostały opuszczone do połowy masztów.

O godzinie 13 ta sama proklamacja została odczytana w Royal Exchange, dawnym budynku giełdy w londyńskiej dzielnicy City.

Z kolei o godzinie 14 wznowione zostały posiedzenia Izby Gmin i Izby Lordów. Posłowie złożyli przysięgę na wierność nowemu królowi Karolowi III, po czym kontynuują oddawanie hołdu zmarłej królowej.

To zaledwie szósty raz od 1939 r., by Izba Gmin odbywała posiedzenie w sobotę.

CZYTAJ TAKŻE: Orędzie Karola III, nabożeństwo i "Boże, chroń króla" w hymnie. Pierwszy dzień po śmierci Elżbiety II >>>

Po południu król Karol III ma przyjąć na audiencji premier Liz Truss i cały jej rząd (godzina nie została podana).

Śmierć królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w szkockim zamku Balmoral w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała ponad 70 lat - dłużej niż jakikolwiek brytyjski monarcha w historii. Po jej śmierci nowym monarchą został jej syn, król Karol III.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz, pp//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości