Egzekucja przed japońską ambasadą

Aktualizacja:
Egzekucja przez powieszenie - przeciwnicy kary śmierci protestują w Belgii
Egzekucja przez powieszenie - przeciwnicy kary śmierci protestują w Belgii
aptn
Egzekucja przez powieszenie - przeciwnicy kary śmierci protestują w Belgiiaptn

Upozorowana egzekucja przez powieszenie przed drzwiami japońskiej ambasady - tak aktywiści Amnesty International obchodzili Europejski Dzień przeciwko Karze Śmierci. Inscenizacja stanowiła wezwanie Japonii, Chin i innych państw do ogłoszenia memorandum na stosowanie kary głównej aż do jej uchylenia.

- W Azji wiele państw nadal stosuje karę śmierci, jednym z nich jest Japonia - komentował Francoise Dieryck z Amnesty International. - Stosowanie kary śmierci w Japonii jest szczególnie okrutne i arbitralne.

Najwięcej egzekucji w Chinach

W 2007 roku najwięcej egzekucji dokonano w Chinach - według Amnesty International skazano wówczas 470 osób (z 1,010 w 2006 r.). Jednak rzeczywista wielkość może być znacznie wyższa.

Karę śmierci relatywnie często orzeka się także w Iranie, Arabii Saudyjskiej, Pakistanie, Stanach Zjednoczonych i Iraku. W Japonii tylko w ubiegłym miesiącu powieszono trzy osoby, co w sumie daje 13 wyroków w roku bieżącym. Według danych organizacji, w 135 krajach wykreślono już karę śmierci z kodeksów karnych, lub przynajmniej zaprzestano jej wykonywania.

Europejski Dzień przeciwko Karze Śmierci został ustalony w ubiegłym roku.

"Wykonanej kary śmierci nie da się cofnąć"

Rada Europy wystosowała apel do USA i Japonii o "dołączenie do podstaw demokratycznego i cywilizowanego świata" i odstąpienie od stosowania najwyższego wymiaru kary. - Raz wykonanej, kary śmierci nie da się już cofnąć - przypominała obrończyni praw człowieka Bianka Jagger podczas debaty w Radzie Europy. - Także sędziowie nie są nieomylni i dlatego ludzie nie powinni decydować o życiu i śmierci innych ludzi.

Sekretarz generalny Rady Europy Terry Davis wzywał do zaangażowania się w ogłoszenie ogólnoświatowego moratorium na wykonywanie kary śmierci. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering potępił karę śmierci jako "ciężkie naruszenie praw człowieka, zamach na ludzką godność i prawo do życia". - Parlament Europejski zawsze i wszędzie będzie się angażował przeciwko karze śmierci - mówił Poettering.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: aptn