Przywódcy Cypru, Egiptu i Grecji uzgodnili w środę w Nikozji zacieśnienie współpracy w walce z terroryzmem. Trzy kraje zamierzają rozwijać stosunki w sferze obronności i bezpieczeństwa i omawiać razem kwestie dotyczące przeciwdziałania terroryzmowi.
Ustalenia te zawiera wspólna deklaracja przyjęta przez prezydenta Cypru Nikosa Anastasiadisa, prezydenta Egiptu Abd el-Fatah as-Sisiego i premiera Grecji Aleksisa Ciprasa.
Sojusz dla wschodniego Śródziemnomorza
Przywódcy wyrazili "poważne zaniepokojenie" z powodu rosnącego zagrożenia terroryzmem w Libii. Potencjalnie grozi ono destabilizacją krajów sąsiednich - wskazali w deklaracji. Opowiedzieli się za tym, by procesowi uregulowania kryzysu politycznego w Libii towarzyszyła strategia antyterrorystyczna.
Cipras poinformował, że Grecja zacznie z Egiptem i Cyprem konsultacje w sprawie ustanowienia granic morskich we wschodniej części Morza Śródziemnego. Jak zauważa agencja Reutera, ustalenie takich granic jest zwykle wstępem do procesu wydawania licencji państwowych na eksploatację ropy i gazu na wodach terytorialnych.
- Zgodziliśmy się na dalsze konsultacje w celu zdefiniowania naszych stref morskich tam, gdzie wydaje się to niezbędne i oczywiście tam, gdzie nie wymaga to porozumienia się i współpracy z krajami trzecimi - powiedział Cipras.
Cypr w 2011 roku odkrył złoża gazu u swych wybrzeży. Jednak Turcja zakwestionowała ważność kontraktów na poszukiwanie gazu zawartych przez Republikę Cypryjską, z którą Ankara nie utrzymuje kontaktów dyplomatycznych.
Autor: adso//gak / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons