Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zniszczyli w ostatnich dniach dwa muzułmańskie mauzolea w starożytnej Palmirze, którą opanowali w zeszłym miesiącu - podał dyrektor Departamentu Starożytności i Muzeów Syryjskich Maamun Abdul Karim.
Trzy dni temu dżihadyści wysadzili w powietrze mauzoleum Mohammada bin Alego, potomka rodu pierwszego imama szyitów Alego ibn Abi Taliba (brata stryjecznego i przybranego syna, a następnie zięcia Mahometa, męża jego córki Fatimy) - powiedział Abdul Karim. Mauzoleum znajduje się w górach, 4 km na północ od Palmiry.
IS opublikowało zdjęcia ukazujące dwóch uzbrojonych mężczyzn z karabinami na ramieniu, niosących worki prawdopodobnie wypełnione materiałami wybuchowymi, zmierzających w stronę wzgórza z mauzoleum.
Muzułmańskie mauzolea sprzeczne z wiarą?
Abdul Karim wskazał, że IS wysadziło również pochodzące sprzed 500 lat mauzoleum Szkafa, duchownego z Palmiry znanego pod imieniem Nizar Abu Bahaeddin. Jego mauzoleum stało około 500 metrów od palmireńskiego łuku triumfalnego.
Ekstremiści IS zniszczyli według Abdul Karima ponad 50 mauzoleów sprzed 100-200 lat w rejonach na północy i wschodzie Syrii, które kontrolują od roku. Jak wyjaśnił, "uważają oni, że muzułmańskie mauzolea są sprzeczne z ich wiarą, i zabraniają odwiedzania takich miejsc.
Zaminowana Palmira
Od 10 dni dżihadyści niszczą grobowce w Palmirze. - Wszystkie grobowce z marmuru z roślinnymi motywami ornamentalnymi zostały zniszczone. Dla nich groby nie powinny być widoczne - powiedział Abdel Karim.
Jak pisze agencja AFP, wahabbizm, rygorystyczna wersja sunnizmu, zabrania odwiedzania miejsc religijnych, historycznych i stanowisk archeologicznych, kojarząc to z bałwochwalstwem, zgodnie z przekonaniem, że oddawanie czci należy się jedynie Allahowi. Odrzuca też możliwość wstawiennictwa proroków i świętych, tak samo jak fundamentaliści z dżihadu walczącego z szyizmem.
Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie IS zaminowało ostatnio Palmirę, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Autor: pk\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Bernard Gagnon