Dżihadyści ponownie w Palmirze


Dżihadystyczne ugrupowanie, tzw. Państwo Islamskie (IS), ponownie wkroczyło w sobotę do Palmiry w syryjskiej muhafazie (prowincji) Hims. Armii tureckiej udało się natomiast przejąć kontrolę nad miastem Al-Bab w pobliżu Aleppo.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw człowieka bojownicy zbliżyli się do miejskiego szpitala w Tadmor na jego północno-zachodnich obrzeżach i do leżących obok silosów zbożowych. Z kolei działacze organizacji Palmireński Kolektyw Koordynacyjny (Palmyra Coordination Collective) donieśli w sobotę, że bojownicy przejęli magazyn broni w Palmirze, a wcześniej, w ciągu błyskawicznej trzydniowej kampanii, zajęli kilka stanowisk obsadzonych przez siły rządowe oraz roponośne tereny i strategiczne wzgórza w okolicy miasta położonego w oazie na środku Pustyni Syryjskiej.

Zniszczone zabytki

Dziewięć miesięcy wcześniej IS zostało wygnane z Palmiry przez syryjskie i rosyjskie siły podczas bardzo nagłośnionej kampanii. Bojownicy w Palmirze podczas jej okupacji trwającej blisko rok zniszczyli szereg niepowtarzalnych zabytków palmireńskich, m.in. kilka słynnych grobowców oraz zamordowali słynnego syryjskiego archeologa, 81-letniego Chaleda al-Asaada, opiekującego się starożytnymi obiektami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa kultury ludzkości UNESCO. Współczesne miasto nosi nazwę Tadmor, a ruiny starożytnej Palmiry usytuowane są o pół kilometra na południowy wschód od jego centrum.

Al-Bab odbite

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało również, że armia turecka przejęła w sobotę kontrolę nad miastem Al-Bab w pobliżu Aleppo, wypierając stamtąd siły tzw. Państwa Islamskiego.

Walki w rejonie Al-Bab, jednym z ostatnich bastionów Państwa Islamskiego na tym obszarze, miały wyjątkowo zacięty charakter - podkreślił dyrektor Obserwatorium Rami Abdel Rahmane podczas sobotniej konferencji prasowej. Od środy trwały naloty tureckich sił powietrznych Turcji w północnej Syrii. Przeprowadziły one ataki na 12 celów Państwa Islamskiego (IS), głównie w pobliżu Al-Bab, zabijając 23 bojowników. W piątek media tureckie poinformowały, że dowództwo naczelne tureckiej armii ogłosiło mobilizację 300 komandosów, którzy zostali skierowani do północnej Syrii, aby wesprzeć ofensywę. Celem armii tureckiej są nie tylko formacje wojskowe tzw. Państwa Islamskiego, ale również kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), które walczą po stronie koalicji antyislamskiej dowodzonej przez Stany Zjednoczone - zaznacza w komentarzu agencja AFP. Działania w rejonie Al-Bab są częścią rozpoczętej 24 sierpnia tureckiej operacji wojskowej Tarcza Eufratu. Jej celem jest oczyszczenie obszarów przy południowej granicy Turcji z bojowników Państwa Islamskiego oraz uniemożliwienie kurdyjskim bojownikom zdobywania nowych terenów w Syrii.

Autor: mb/tr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: