Prezydent Andrzej Duda rozpoczął dwudniową wizytę na Węgrzech, gdzie weźmie udział w spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). Tematami spotkań mają być m.in. polityka migracyjna i współpraca strategiczna w ramach V4.
Samolot z prezydentem Dudą miał wylądować w Sarmellek koło jeziora Balaton, jednak ze względu na warunki pogodowe musiał lądować w Budapeszcie.
Przesłanie prezydenta na szczyt wyszehradzki jest jasne: wyciągnijmy pozytywną lekcję ze złych doświadczeń ostatnich tygodni Krzysztof Szczerski
Pierwszego dnia szczytu w Balatonfured odbędą się dwa spotkania: w formacie V4, w którym oprócz Dudy wezmą udział prezydenci Słowacji - Andrej Kiska, Czech - Milosz Zeman i Węgier - Janos Ader, oraz sesja plenarna z udziałem prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović. Na piątek zaplanowano kolejną sesję z udziałem prezydent Chorwacji oraz konferencję prasową prezydentów. - Przesłanie prezydenta na szczyt wyszehradzki jest jasne: wyciągnijmy pozytywną lekcję ze złych doświadczeń ostatnich tygodni - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Jak dodał, szczyt będzie okazją do odbudowy politycznego zaufania i strategicznego myślenia w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Minister uważa, że złe doświadczenia opierają się m.in. na pokazaniu niespójności grupy w procesie decyzyjnym w UE. - I tym samym niezdolności do tego, by wspólnie wpłynąć realnie na kształt polityki dotyczącej migrantów - powiedział.
Szczerski zaznaczył, że na tle kryzysu migracyjnego między krajami Europy Środkowej powstało wiele napięć. "Padło wiele złych słów w ostatnim czasie, w przestrzeni też medialnej, politycznej" - ocenił.
Nord Stream 2 ważny
Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy Grupa Wyszehradzka podczas szczytu powinna wypracować wspólne stanowisko w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2. Na początku września przedstawiciele Gazpromu, niemieckich firm E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, austriackiego OMV i francuskiego Engie (dawniej GdF Suez) podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy Nord Stream 2, nowej dwunitkowej magistrali gazowej o rocznej przepustowości 55 mld metrów sześciennych surowca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.
Autor: mtom / Źródło: PAP