TVN24 | Świat

Talibowie ogłaszają przejęcie kontroli nad Doliną Pandższiru. "Nasz kraj został całkowicie wyzwolony z zamętu wojny"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid poinformował, że Dolina Pandższiru znajduje się pod ich całkowitą kontrolą. To ostatnia prowincja, w której stawiano opór talibom. Rzecznik walczącego z nimi Narodowego Frontu Obrony zdementował jednak te doniesienia.

Tysiące talibów opanowało w nocy z niedzieli na poniedziałek osiem regionów prowincji Pandższir - powiedzieli agencji Associated Press anonimowi świadkowie tych wydarzeń. W niedzielę wieczorem widziano też dziesiątki pojazdów talibów wjeżdżających do doliny - dodała AP. Zdjęcia w mediach społecznościowych pokazują talibów przed siedzibą gubernatora Pandższeru - pisze Reuters.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Dzięki temu zwycięstwu nasz kraj został całkowicie wyzwolony z zamętu wojny - ogłosił Zabihullah Mudżahid.

Doniesienia talibów zdementował Narodowy Front Obrony (NRF), utrzymując, że walki o Dolinę Pandższiru trwają. - To nieprawda, talibowie nie opanowali Pandższeru, ich deklaracje są bezpodstawne - powiedział stacji BBC rzecznik NRF Ali Maisam Nazary. Antytalibscy bojownicy poinformowali również na Twitterze, że siły NRF są obecne we wszystkich strategicznych miejscach Doliny Pandższiru i kontynuują walki. "Zapewniamy Afgańczyków, że walka przeciwko talibom i ich partnerom będzie trwała do czasu zwycięstwa sprawiedliwości i wolności" - ogłosili.

Bastion oporu

Talibowie zapewnili, że mieszkańcy Pandższeru nie muszą się obawiać o swoje bezpieczeństwo, nie będą też w jakikolwiek sposób nękani przez nich. Agencja Associated Press przypomniała, że jeszcze przed ich przybyciem wiele osób miało uciec z doliny w góry.

Pandższeir jest od dawna bastionem oporu przeciwko talibom. Była tam siedziba legendarnego dowódcy Ahmada Szacha Masuda, który walczył z sowiecką inwazją i postkomunistycznym rządem Mohameda Nadżibullaha, a później z talibami. Obecnie dowódcą mudżahedinów jest jego syn Ahmad i Amrullah Saleh, wiceprezydent obalonego przez talibów prozachodniego rządu w Kabulu.

Od czasu przejęcia władzy przez talibów w niemal całym Afganistanie w połowie sierpnia, w Dolinie Pandższiru zebrało się kilka tysięcy żołnierzy upadłego rządu, a także bojownicy NRF. 

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP