Bezpieczeństwo energetyczne, modernizacja NATO, wsparcie dla Ukrainy - między innymi o tych tematach rozmawiano w czasie 15. sesji polsko-amerykańskiego Dialogu Strategicznego. Spotkanie odbyło się w poniedziałek w Waszyngtonie - poinformował w komunikacie Departament Stanu USA.
15. sesja polsko-amerykańskiego Dialogu Strategicznego została zwołana rok po poprzednim spotkaniu w Warszawie i dwa lata po inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę - podano w komunikacie Departamentu Stanu USA. "Dialog Strategiczny koncentrował się na wspólnych wartościach i interesach, potwierdzając silną i trwałą współpracę dwustronną między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Grupy robocze Dialogu omawiały kwestie związane z bezpieczeństwem regionalnym i obroną zbiorową; kwestie wojskowo-polityczne; bezpieczeństwo energetyczne, w tym współpracę w dziedzinie energetyki jądrowej" - poinformowano.
Obrona "każdego centymetra terytorium NATO"
W czasie spotkania Stany Zjednoczone i Polska potwierdziły "niezachwiane zaangażowanie w obronę każdego centymetra terytorium NATO". Rozmawiano również o środkach bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO oraz dalszym rozwoju zdolności i sił, które wzmocnią interoperacyjność, gotowość i modernizację Sojuszu. Obie strony potwierdziły swoje zaangażowanie we wzmacnianie zdolności NATO do obrony i odstraszania, zwłaszcza w świetle niedawnych naruszeń przestrzeni powietrznej państw członkowskich - czytamy w komunikacie.
W informacji przypomniano, że Stany Zjednoczone złożyły Polsce gratulacje z okazji niedawnej 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO, przypadającej 12 marca, która "została uświetniona historyczną wizytą prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w Białym Domu, wzmacniającą obustronne zaangażowanie na rzecz NATO i wartości demokratycznych".
"Stany Zjednoczone pochwalają przywództwo Polski i jej zaangażowanie w wysokie wydatki na obronę – na poziomie odpowiadającym czterem procentom polskiego PKB – oraz jej ciągłe wysiłki na rzecz modernizacji armii" - poinformowano w komunikacie.
Rosyjska agresja "strategiczną porażką"
"Stany Zjednoczone i Polska są zdeterminowane, aby agresja Rosji na Ukrainę pozostała strategiczną porażką" - czytamy w dokumencie. W czasie sesji rozmawiano o dalszym wsparciu na rzecz obrony Ukrainy, a także wysiłków w zakresie pomocy humanitarnej i ożywienia gospodarczego kraju, zaatakowanego przez Rosję. USA i Polska - jak poinformowano - "będą w dalszym ciągu ściśle współpracować z sojusznikami i partnerami, aby wspierać wysiłki Ukrainy na rzecz odparcia rosyjskiej inwazji zbrojnej i wygrania wojny".
W czasie spotkania potwierdzono "zobowiązanie do kontynuowania wspólnych wysiłków na rzecz zaspokojenia kluczowych potrzeb Ukrainy", w tym w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. USA doceniły także zaangażowanie Polski w negocjacje dwustronnej umowy o bezpieczeństwie z Ukrainą oraz ścisłą koordynację Polski z Unią Europejską w sprawie Ukrainy.
"Jesteśmy zdeterminowani, aby zastosować sankcje gospodarcze, aby w dalszym ciągu podnosić koszty dla Rosji w czasie, gdy prowadzi ona wojnę z Ukrainą" - brzmi fragment oświadczenia.
Bezpieczeństwo energetyczne i budowa elektrowni jądrowej w Polsce
Uczestnicy Dialogu byli zgodni, że współpraca gospodarcza i handlowa USA i Polski jest "silna, odporna i rozwija się". Obydwa kraje dążą do wzmocnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, zwiększenia handlu i inwestycji dwustronnych i transatlantyckich oraz poprawy odporności łańcuchów dostaw w kluczowych sektorach.
Rozmawiano również o potrzebie przejścia na czystą, bezpieczną i zrównoważoną energię w celu walki z kryzysem klimatycznym. "Stany Zjednoczone i Polska potwierdzają swoje zaangażowanie w dalszy rozwój naszej współpracy w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej" - podano w komunikacie. Odnotowano postęp w ramach porozumienia w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce przez amerykańskie konsorcjum, a także rozważenie przez Polskę przyszłych lokalizacji w celu opracowania dalszych projektów dotyczących reaktorów".
Zaangażowanie na rzecz ochrony demokracji
"Stany Zjednoczone i Polska potwierdziły swoje głębokie zaangażowanie na rzecz ochrony i promowania demokracji, praworządności i praw człowieka, w tym wsparcia dla społeczeństwa obywatelskiego" - podano w komunikacie Departamentu Stanu USA. Obie strony omówiły swoje obawy związane z pogłębieniem się autorytaryzmu w Rosji i na Białorusi, rozmawiano także o wspólnym zaangażowaniu na rzecz praw osób doświadczających represji.
Obie strony wymieniły także poglądy na temat obecnej sytuacji w rejonie Indo-Pacyfiku i rosnących wyzwań stojących przed tym regionem.
Organizatorem 15. sesji polsko-amerykańskiego Dialogu Strategicznego był Departament Stanu USA. Kolejne takie spotkanie ma odbyć się w Warszawie na początku 2025 roku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: CHRISTOPHER E ZIMMER/Shutterstock