Rebelianci zajęli stolicę kolejnej prowincji 

Źródło:
PAP
Rebelianci M23 w Bukavu na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga
Rebelianci M23 w Bukavu na wschodzie Demokratycznej Republiki KongaReuters
wideo 2/3
Rebelianci M23 w Bukavu na wschodzie Demokratycznej Republiki KongaReuters

Wspierani przez Rwandę rebelianci M23 zajęli w niedzielę Bukavu, drugie największe miasto na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga - podał Reuters, powołując się na relacje świadków i komunikat M23.

Rebelianci dotarli do centrum miasta, będącego stolicą prowincji Kiwu Południowe - poinformowali świadkowie. Rzecznik M23 potwierdził informację w rozmowie z Reutersem.

Rebelianci ogłosili na początku lutego zawieszenie broni po tym, gdy pod koniec stycznia zajęli Gomę, stolicę kongijskiej prowincji Kiwu Północne. Niedługo potem rozpoczęli ofensywę, zajmując tereny wschodniej DRK i zbliżając się do kolejnego dużego ośrodka tej części kraju, miasta Bukavu. Rebelianci zapewniali wcześniej, że ich celem nie jest zajęcie stolicy kolejnej prowincji.

Rebelianci przy wsparciu sił rwandyjskich zaatakowali Gomę
Rebelianci przy wsparciu sił rwandyjskich zaatakowali GomęReuters

Rebelianci z grupy M23

Konflikt w prowincji Kiwu Północne wybuchł w 1994 roku, tuż po ludobójstwie w sąsiedniej Rwandzie, gdzie przedstawiciele grupy etnicznej Hutu zabili ponad 800 tysięcy osób, głównie z plemienia Tutsi. Kontrofensywa Tutsi, na czele której stanął obecny prezydent Rwandy Paul Kagame, położyła kres ludobójstwu i pozwoliła im przejąć kontrolę nad krajem. Dwa miliony Hutu uciekło następnie do DRK, narażając się na akcje odwetowe grup Tutsi żyjących w tym państwie.

Jednym z tych ugrupowań jest powstały w 2012 roku M23. Rebelianci już w przeszłości, w 2012 roku, opanowali na krótko Gomę, a następnie pięć lat później zaatakowali wschodnie tereny kraju. W roku 2022 rozpoczęli kolejne oblężenie Gomy, którą zdobyli w styczniu 2025 roku.

Władze w Kinszasie oskarżają rebeliantów i wspierającą ich Rwandę o chęć kontrolowania zasobów mineralnych wschodnich prowincji, bogatych między innymi w złoto, diamenty, cynę i koltan. Przywódcy M23 utrzymują, że chodzi im jedynie o ochronę mniejszości etnicznych przed rządem DRK, który oskarżają o podsycanie nienawiści między dwiema grupami etnicznymi.

Autorka/Autor:js/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters