To może zapowiadać demencję. Eksperci o "zdarzeniu ostrzegawczym"

Źródło:
jamanetwork.com, sciencealert.com, tvn24.pl
Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji. Naukowcy ze Szwecji przedstawili wyniki badań
Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji. Naukowcy ze Szwecji przedstawili wyniki badańMarek Nowicki/Fakty TVN
wideo 2/5
Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji. Naukowcy ze Szwecji przedstawili wyniki badańMarek Nowicki/Fakty TVN

Osoby starsze, które doznały obrażeń w wyniku upadku, są bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby w tym samym wieku, które doznały urazów innego typu - wynika z nowych badań naukowców z Bostonu. Badacze wzięli pod lupę dane ponad 2,4 miliona pacjentów.

Publikację badań, które trafiły na łamy czasopisma naukowego "JAMA Newtork Open" na początku tego tygodnia, poprzedziła analiza danych na temat urazów, jakie zgromadzono w ramach amerykańskiego programu ubezpieczeń społecznych Medicare. Alexander Ordoobadi, chirurg i neurobiolog z Brigham and Women's Hospital w Bostonie, wraz ze swoim zespołem zidentyfikował ponad 2 453 655 pacjentów powyżej 65. roku życia, którzy potrzebowali pomocy medycznej z powodu urazu w 2014 i 2015 roku.

Po wykluczeniu osób, u których rozpoznano demencję, naukowcy porównali dane pacjentów, którzy doznali urazu w wyniku upadku, z danymi osób, które doświadczyły urazów innego typu. Jak się okazało, osoby starsze, które doznały urazu w wyniku upadku, były o ponad 20 proc. bardziej narażone na rozwój demencji w ciągu roku od upadku niż osoby z innymi urazami.

ZOBACZ TEŻ: Polski szpital leczy demencję nową metodą

"Możliwe, że upadki stanowią zdarzenie ostrzegawcze"

Odkrycie amerykańskich badaczy nie dowodzi, że upadki przyczyniają się do demencji - choć nie można tego jeszcze wykluczyć - ale sugeruje, że mogą być one wczesnym wskaźnikiem pogarszającego się stanu mózgu, który prowadzi do choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych. "Możliwe, że upadki stanowią zdarzenie ostrzegawcze, które oznacza ryzyko wystąpienia demencji w przyszłości" - tłumaczą eksperci z Bostonu w nowej publikacji. 

Alzheimer - choroba zapominaniaPAP

"Częstotliwość diagnozowania demencji po upadku podkreśla potrzebę przeprowadzania przesiewowych badań funkcji poznawczych u osób starszych, które wymagają wizyty na oddziale ratunkowym lub przyjęcia do szpitala z powodu upadku" - czytamy w artykule. W innej jego części autorzy odnotowują, że osoby powyżej 65. roku życia najczęściej odnoszą obrażenia właśnie w wyniku upadków.

ZOBACZ TEŻ: Ekspert o "niesamowicie dużym" wzroście liczby zachorowań na raka w Polsce

Jakie są objawy demencji

Demencja jest czymś więcej niż zwykłym "zaburzeniem pamięci" - wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie. Może się ona również objawiać rosnącym upośledzeniem uwagi, mowy, zdolności poznawczych, a także orientacji. Choroba ta wpływa na percepcję, zachowanie i doświadczenie. Szacuje się, że choroba Alzheimera jest najczęstszą nieodwracalną postacią demencji, stanowiącą około 60-65 proc. jej przypadków. 

Choroba Alzheimera pojawia się najczęściej po 65. roku życia. Polega na zwyrodnieniu układu nerwowego, co prowadzi do otępienia. W serwisie pacjent.gov.pl wymieniono objawy, które mogą oznaczać alzheimera. Są to najczęściej:

  • zaburzenia pamięci - częste powtarzanie pytań, zapominanie, problemy z przypomnieniem niedawnych wydarzeń
  • zaburzenia wzrokowo-przestrzenne - niewielkie zaburzenia w poruszaniu się, trudności w rysowaniu, zmiana pola widzenia
  • zaburzenia językowe - trudności w odnajdywaniu słów lub ograniczenia w rozumieniu mowy
  • zmiany osobowości - drażliwość, obojętność, apatia, depresja
  • zaburzenia wykonawcze - trudności w ocenie sytuacji, przy robieniu zakupów, zarządzaniu pieniędzmi, błędy w liczeniu i sprawności umysłowej, a także brak dbałości o osobistą higienę
  • zaburzenia ruchowe - spowolnienie ruchowe, zaburzenia postawy ciała, drżenie spoczynkowe, sztywność mięśni (zespół parkinsonowski)

ZOBACZ TEŻ: Problemy ze snem w ciąży wpływają na rozwój dzieci. Najbardziej narażeni są chłopcy 

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: jamanetwork.com, sciencealert.com, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock