Zbyt krótki sen u ciężarnych może negatywnie wpływać na rozwój neurologiczny ich dzieci - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w chińskim mieście Hefei. Jak ostrzegają, choć wiele kobiet w ciąży miewa problemy ze snem, to mogą się one przekładać na późniejsze problemy dzieci w zakresie zdolności poznawczych, rozwoju behawioralnego i umiejętności uczenia się.
Krótki czas snu, definiowany jako spanie mniej niż 7 godzin na dobę, to problem, który dotyka około 40 procent ciężarnych. Nasila się ze względu na zmiany hormonalne, częste oddawanie moczu, czy związany z ciążą fizyczny dyskomfort. Tymczasem jak wskazują wyniki badania opublikowanego w czwartek w czasopiśmie "The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism", zbyt krótki sen negatywnie wpływa nie tylko na samopoczucie i zdrowie matki, lecz także na prawidłowy rozwój dziecka.
Problemy ze snem w ciąży
Praca naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Hefei w prowincji Anhui opiera się na danych na temat snu ponad 7 tysięcy par matka-dziecko oraz informacji na temat opóźnień rozwojowych obserwowanych u dzieci uczestniczących w badaniu między 6. miesiącem, a 3. rokiem życia.
Wnioski okazały się jednoznaczne. Zdaniem chińskich akademików niewystarczająca ilość snu w trakcie ciąży negatywnie wpływa na zdolności poznawcze, rozwój behawioralny i zdolność uczenia się dzieci. Bardziej narażeni na opóźnienia rozwojowe związane z krótkim czasem snu matki zdają się być przy tym chłopcy niż dziewczynki. To sugeruje, że płeć odgrywa istotną rolę w reakcji potomstwa na prenatalne czynniki środowiskowe - oceniają naukowcy.
Zgodnie z ich ustaleniami, krótki czas snu może zmieniać środowisko rozwoju płodu poprzez wpływanie na metabolizm glukozy matki. To z kolei może warunkować wydzielanie insuliny przez płód, a w konsekwencji decydować o jego rozwoju neurologicznym. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ilość snu w trakcie ciąży.
Sen w ciąży, a zdrowie dzieci
Jak podkreśla główny autor badania, dr Peng Zhu, poprawa nawyków w tym zakresie może zapobiegać problemom neurorozwojowym u dzieci lub zmniejszać ryzyko ich wystąpienia. - Zdrowie prenatalne jest ważne nie tylko dla przyszłej matki, ale także dla długoterminowego zdrowia nienarodzonego dziecka - podkreśla naukowiec.
ZOBACZ TEŻ: Znieczulenia przy porodach bardziej dostępne
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Shutterstock