Nie żyje szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Zmarł David Sassoli – poinformował rzecznik prasowy przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Sassoli 26 grudnia trafił do szpitala we Włoszech z powodu poważnych powikłań na tle dysfunkcji układu immunologicznego.

We wtorek nad randem agencja Reutera przekazała informację o śmierci przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego. "David Sassoli zmarł 11 stycznia o godzinie 1.15 w szpitalu onkologicznym w Aviano we Włoszech, gdzie był hospitalizowany. Data i miejsce pogrzebu zostaną podane w ciągu najbliższych godzin" – przekazał na Twitterze jego rzecznik Roberto Cuillo.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Dzień wcześniej Cuillo oświadczył, że David Sassoli 26 grudnia trafił do szpitala. Powodem, jak wyjaśnił, były "poważne powikłania na tle dysfunkcji układu immunologicznego". Z powodu hospitalizacji odwołane zostały wszystkie oficjalne obowiązki przewodniczącego PE.

David SassoliAlexandros Michailidis / Shutterstock.com

Jesienią zeszłego roku 65-letni, urodzony we Florencji, Sassoli przebywał w szpitalu z powodu poważnego zapalenia płuc, które nie było związane z zakażeniem koronawirusem.

Sassoli pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego od lipca 2019 roku. Wcześniej był europosłem. W latach 80. i 90. zajmował się dziennikarstwem, w tym publicystyką.

Kondolencje po śmierci Sassolego

Kondolencje po śmierci przewodniczącego PE złożył prezydent Andrzej Duda. "Składam głębokie wyrazy współczucia rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom zmarłego. R.I.P" - napisał na Twitterze.

"Tak smutno słyszeć o odejściu Davida Sassolego. Na zawsze pozostaniesz w mojej pamięci jako wielki Europejczyk, patriota i mój dobry przyjaciel. Spoczywaj w pokoju" - napisał na Twitterze szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.

"Ze smutkiem przyjąłem śmierć Davida Sassoliego, obecnego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. W imieniu polskiego rządu przekazuję wyrazy współczucia rodzinie i bliskim. Niech spoczywa w pokoju" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

"Jestem głęboko zasmucony słysząc o stracie Davida Sassolego, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego – wielkiego Włocha i Europejczyka. Moje myśli są z jego rodziną i wszystkimi jego rodakami" - napisał na Twitterze szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen napisała, że "jest głęboko zasmucona straszną stratą wielkiego Europejczyka i dumnego Włocha". "David Sassoli był współczującym dziennikarzem, wybitnym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a przede wszystkim drogim przyjacielem" – dodała. 

"Moje myśli są z jego rodziną. Spoczywaj w pokoju, drogi Davidzie" – czytamy we wpisie von der Leyen. 

"Czuję smutek i poruszenie po wiadomości o odejściu szefa Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego. Szczery i pełen pasji Europejczyk. Już tęsknimy za jego ciepłem, hojnością, życzliwością i uśmiechem" – napisał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. - Kondolencje dla rodziny i bliskich – dodał.

Oddali hołd pamięci Sassolego

We wtorek przed budynkiem europarlamentu w Brukseli zgromadziło się kilkuset europosłów i pracowników Parlamentu Europejskiego, by oddać hołd pamięci jego przewodniczącego.

Uroczystość zorganizowała grupa Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim, której Sassoli był członkiem.

"Dzisiaj jest szczególnie bolesny dzień dla Parlamentu Europejskiego i naszej politycznej rodziny po nagłej śmierci naszego kolegi i przewodniczącego Davida Sassolego. Jesteśmy zdruzgotani stratą pełnego pasji i zaangażowanego Europejczyka, naprawdę serdecznej osoby, za którą będziemy bardzo tęsknić" - napisała szefowa tej grupy Iratxe Garcia Perez do europosłów i pracowników PE, zapraszając wszystkich na minutę ciszy ku jego pamięci przez budynkiem europarlamentu.

Autorka/Autor:asty,js,tas/mtom,now

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com