Zdaniem australijskiego generała Micka Ryana Ukraina może wyzwolić okupowany przez Rosję Krym, ale aby do tego doszło, muszą zostać spełnione cztery warunki: jednoznaczne stanowisko wspólnoty międzynarodowej w sprawie statusu zajętego przez Rosję półwyspu, zwiększenie pomocy wojskowej dla Kijowa, wcześniejsze wyzwolenie okupowanego południa Ukrainy i wykazanie się cierpliwością strategiczną.
Mick Ryan, australijski emerytowany generał, publicysta i ekspert wojskowy w serii wpisów na Twitterze opisał, co jego zdaniem musiałoby się wydarzyć, aby Ukraina mogła wyzwolić okupowany przez Rosję Krym.
Nie należy oczekiwać, że Moskwa przejawi jakąkolwiek chęć negocjowania statusu Krymu - ostrzegł Ryan. Dlatego - według niego - sojusznicy Ukrainy muszą "przestać wysyłać sprzeczne sygnały" w tej kwestii i raczej deklarować, że władze w Kijowie uzyskają wsparcie w "odzyskiwaniu kontroli nad całym swoim terytorium".
Zrealizowanie tego celu będzie jednak możliwe wyłącznie wówczas, gdy Ukraina otrzyma bardziej znaczącą pomoc wojskową od zachodnich partnerów. "Potrzebne są pojazdy opancerzone (czołgi, bojowe wozy piechoty i pojazdy do pokonywania przeszkód), artyleria, a także środki obrony powietrznej" - podkreślił australijski generał.
Kiedy Ukraińcy mogą podjąć ofensywę w kierunku Krymu?
W jego ocenie władze w Kijowie mogą podjąć ofensywę w kierunku Krymu tylko w sytuacji, gdy wcześniej odzyskają kontrolę nad całym obwodem chersońskim i zaporoskim. "Zapewni to dostęp do jedynych możliwych naziemnych szlaków wiodących na (półwysep). Będzie miało również kluczowe znaczenie dla logistyki, (zagwarantowania) wsparcia ogniowego ze strony jednostek artylerii i bazowania samolotów. Wyzwolenie Krymu bez wcześniejszego odzyskania dwóch południowych regionów jest niemożliwe pod względem politycznym i wojskowym" - stwierdził Ryan.
Jak dodał, wspomniana przez niego "cierpliwość strategiczna" oznacza uznanie faktu, że przywracanie władzy Kijowa nad Chersońszczyzną i obwodem zaporoskim może potrwać przez cały 2023 rok. "Cierpliwość to (jednak) coś, co społeczeństwa i rządy w Europie oraz Ameryce (już) podczas tej wojny pokazały, ku zaskoczeniu Putina" - zauważył ekspert.
Rosja anektowała Krym w 2014 roku. Wspólnota międzynarodowa uznała aneksję na nielegalną. Od czasu inwazji Kremla na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego, półwysep jest zapleczem wojsk agresora atakujących tereny południowej Ukrainy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Ultrasto / Shutterstock.com