Dziennikarze podkreślają zaskoczenie, z jakim spotkały się wnioski wyciągnięte przez wywiad USA. Część czeskich polityków, m.in. minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg, zaczęła zaprzeczać swym wcześniejszym wypowiedziom - donosi gazeta.
"Mlada fronta Dnes", powołując się na ambasadę USA i władze w Pradze dodaje, że mimo publikacji raportu negocjacje w sprawie umieszczenia w Czechach wchodzącego w skład tarczy radaru będą nadal prowadzone.
- Nie spodziewam się, aby to miało jakikolwiek natychmiastowy wpływ na plany obrony przeciwrakietowej - powiedział czeski wicepremier Alexandr Vondra.
Nie spodziewam się, aby to miało jakikolwiek natychmiastowy wpływ na plany obrony przeciwrakietowej. Wicepremier Czech Alexandr Vondra
Tarcza w Europie
Stany Zjednoczone chcą ulokować w Europie Środkowej tarczę antyrakietową. W Polsce miałyby się znajdować wyrzutnie rakiet przechwytujących, a w Czechach - radar. Jako państwa, przeciwko którym wymierzona jest tarcza, wymienia się najczęściej Iran i Koreę Północną, choć zagrożenie ze strony tego drugiego kraju znacznie się zmniejszyło po zgodzie Phenianu na wygaszenie reaktora w Jongbion.
Ostatnio wywiadu USA opublikował raport, który stawia pod znakiem zapytania prawdziwość alarmistycznych głosów administracji George'a W. Busha dotyczących programu nuklearnego Iranu.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24