Miliony ludzi mają już wkrótce pracować cztery dni w tygodniu. Raport

Autor:
pb//az
Źródło:
Guardian
Szymański: sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz mniej widoczna dla użytkowników
Szymański: sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz mniej widoczna dla użytkownikówTVN24
wideo 2/5
TVN24Szymański: sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz mniej widoczna dla użytkowników

Sztuczna inteligencja może umożliwić skrócenie czasu 28 procentom pracowników, wynika z nowego badania przeprowadzonego na brytyjskim i amerykańskim rynku pracy. Jego autorzy uważają, że wpłynie to pozytywnie na samopoczucie zatrudnionych, a jednocześnie nie będzie się wiązało ze spadkiem produktywności.

Z badania przeprowadzonego przez brytyjski think tank Autonomy, opublikowanego w poniedziałek, wynika, że wprowadzenie sztucznej inteligencji do firm może umożliwić skrócenie tygodnia pracy do czterech dni. Rozwiązanie takie mogłoby stać się rzeczywistością w ciągu najbliższej dekady - stwierdzono.

ZOBACZ TEŻ: Znany miliarder proponuje, by młodzi ludzie pracowali 70 godzin tygodniowo. Zyskał poparcie innych miliarderów

Sztuczna inteligencja a skrócenie czasu pracy

Autorzy raportu przewidują, że poprzez wprowadzenie sztucznej inteligencji firmy mogą skrócić czas pracy z 40 do 32 godzin dla 28 proc. pracowników, czyli w przypadku Wielkiej Brytanii dla 8,8 mln osób, a w przypadku USA dla 35 mln osób. Podkreślono, że dzięki wykorzystaniu AI zmniejszenie liczby godzin nie wpłynęłoby jednocześnie na produktywność i osiągane wyniki, a także nie wiązałoby się ze zmniejszeniem wynagrodzeń dla zatrudnionych.

Autonomy ocenia, że przydatnymi w miejscach pracy w najbliższej przyszłości będą więc narzędzia oparte na AI, takie jak ChatGPT. Jak wskazano, taka polityka zwiększyłaby ilość czasu wolnego dla pracowników, mogłaby pomóc m.in. w redukcji ich problemów psychicznych i fizycznych oraz w uniknięciu bezrobocia.

- Zbyt wiele badań nad sztuczną inteligencją, nad dużymi modelami językowymi itd., koncentruje się wyłącznie na rentowności lub apokalipsie w wielu branżach - twierdzi Will Stronge, dyrektor badań w Autonomy. - Celem tego badania jest próba pokazania, że gdy technologia zostanie w pełni wykorzystana, ale jej cel będzie inny, może ona poprawić funkcjonowanie w miejscach pracy, a także równowagę między życiem zawodowym a prywatnym - dodaje.

Autonomy apeluje, by postrzegać sztuczną inteligencję jako szansę na poprawę życia setek milionów pracowników i wzywa brytyjskich oraz amerykańskich pracodawców do skorzystania ze "znaczącej okazji, by stali się światowymi liderami" w zakresie wdrażania rozwiązań na niej opartych.

Zaślepka materiału TVN24GO
Film dokumentalny. "Praca w nowych czasach"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

ZOBACZ TEŻ: Konflikt w OpenAI. Kilkuset pracowników grozi odejściem

Autor:pb//az

Źródło: Guardian

Źródło zdjęcia głównego: konkret24