We wtorek parlament Czarnogóry przegłosował zapowiadane przez nowe proserbskie władze kraju poprawki do ustawy kościelnej. Dotychczasowa wersja tego aktu prawnego wywoływała wielką irytację wśród członków wspólnoty serbskiej w Czarnogórze i wiernych Serbskiej Cerkwi Prawosławnej.
Z ustawy usunięto zapisy, że wspólnoty religijne będą musiały przedstawić dowód własności majątku otrzymanego przed 1918 rokiem, kiedy Czarnogóra weszła w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców.
Za poprawkami opowiedziało się 41 deputowanych w 81-osobowym parlamencie. Nowelizacja została poparta przez proserbskich deputowanych. Prozachodni opozycyjni deputowani zbojkotowali obrady Skupsztiny.
Premier Czarnogóry Zdravko Krivokapić napisał na Twitterze, że zmiany w prawie religijnym "naprawiły niesprawiedliwość" wobec Serbskiej Cerkwi Prawosławnej.
Do przegłosowania poprawek doszło mimo poniedziałkowego protestu, kiedy to tysiące przeciwników nowelizacji ustawy kościelnej zebrały się przed budynkiem parlamentu w Podgoricy oskarżając nowy rząd o ponowne wpychanie Czarnogóry w objęcia Serbii. Protestujący skandowali "Zdrada!" i "Tu nie Serbia!". W trakcie wiecu nie doszło do aktów przemocy.
Kontrowersyjna ustawa kościelna
Według Serbskiej Cerkwi Prawosławnej uchwalenie poprzedniej wersji ustawy miało na celu odebranie cerkiewnej własności w Czarnogórze, pomimo wielokrotnych zaprzeczeń ze strony poprzedniego rządu.
Serbska Cerkiew Prawosławna zarzucała ówczesnemu rządowi Czarnogóry chęć przejęcia siłą świątyń i klasztorów znajdujących się na terytorium kraju. Władze Czarnogóry, która w 2006 roku oddzieliła się od państwa związkowego tworzonego ze znacznie większą Serbią, zaprzeczały temu, twierdząc, że chcą jedynie uregulować sprawy majątkowe i finansowe wszystkich wspólnot religijnych.
Kontrowersyjna ustawa została przyjęta przez parlament pod koniec grudnia 2019 roku.
Serbska Cerkiew Prawosławna ma najwięcej wiernych w Czarnogórze
Mieszkańcy Czarnogóry są podzieleni w kwestii stosunków z Belgradem. Około 30 procent obywateli kraju identyfikuje się jako Serbowie, a Serbska Cerkiew Prawosławna ma najwięcej wiernych.
Poprzedni rząd pod wodzą Demokratycznej Partii Socjalistów (DPS) uniezależniał Czarnogórę od wpływów Serbii i Rosji. Kraj wstąpił do NATO w 2017 roku i ubiega się o członkostwo w UE.
Źródło: PAP