Parlament uchwalił poprawki do ustawy kościelnej mimo protestów. "Naprawiły niesprawiedliwość"

We wtorek parlament Czarnogóry przegłosował zapowiadane przez nowe proserbskie władze kraju poprawki do ustawy kościelnej. Dotychczasowa wersja tego aktu prawnego wywoływała wielką irytację wśród członków wspólnoty serbskiej w Czarnogórze i wiernych Serbskiej Cerkwi Prawosławnej.

Z ustawy usunięto zapisy, że wspólnoty religijne będą musiały przedstawić dowód własności majątku otrzymanego przed 1918 rokiem, kiedy Czarnogóra weszła w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców.

Za poprawkami opowiedziało się 41 deputowanych w 81-osobowym parlamencie. Nowelizacja została poparta przez proserbskich deputowanych. Prozachodni opozycyjni deputowani zbojkotowali obrady Skupsztiny.

Premier Czarnogóry Zdravko Krivokapić napisał na Twitterze, że zmiany w prawie religijnym "naprawiły niesprawiedliwość" wobec Serbskiej Cerkwi Prawosławnej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Do przegłosowania poprawek doszło mimo poniedziałkowego protestu, kiedy to tysiące przeciwników nowelizacji ustawy kościelnej zebrały się przed budynkiem parlamentu w Podgoricy oskarżając nowy rząd o ponowne wpychanie Czarnogóry w objęcia Serbii. Protestujący skandowali "Zdrada!" i "Tu nie Serbia!". W trakcie wiecu nie doszło do aktów przemocy.

Kontrowersyjna ustawa kościelna

Według Serbskiej Cerkwi Prawosławnej uchwalenie poprzedniej wersji ustawy miało na celu odebranie cerkiewnej własności w Czarnogórze, pomimo wielokrotnych zaprzeczeń ze strony poprzedniego rządu.

Serbska Cerkiew Prawosławna zarzucała ówczesnemu rządowi Czarnogóry chęć przejęcia siłą świątyń i klasztorów znajdujących się na terytorium kraju. Władze Czarnogóry, która w 2006 roku oddzieliła się od państwa związkowego tworzonego ze znacznie większą Serbią, zaprzeczały temu, twierdząc, że chcą jedynie uregulować sprawy majątkowe i finansowe wszystkich wspólnot religijnych.

Kontrowersyjna ustawa została przyjęta przez parlament pod koniec grudnia 2019 roku.

Serbska Cerkiew Prawosławna ma najwięcej wiernych w Czarnogórze

Mieszkańcy Czarnogóry są podzieleni w kwestii stosunków z Belgradem. Około 30 procent obywateli kraju identyfikuje się jako Serbowie, a Serbska Cerkiew Prawosławna ma najwięcej wiernych.

Aktualnie czytasz: Parlament uchwalił poprawki do ustawy kościelnej mimo protestów. "Naprawiły niesprawiedliwość"

Poprzedni rząd pod wodzą Demokratycznej Partii Socjalistów (DPS) uniezależniał Czarnogórę od wpływów Serbii i Rosji. Kraj wstąpił do NATO w 2017 roku i ubiega się o członkostwo w UE.

Czytaj także: