Nagie zdjęcia, śledzenie lokalizacji, obraźliwe SMS-y. Ofiary cyberprzemocy ignorowane przez gigantów

Źródło:
Independent, Refuge
Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?
Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?tvn24bis
wideo 2/3
Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?tvn24bis

Ponad połowa ofiar przemocy, zgłaszających nadużycia partnerów popełnione w sieci, jest ignorowana przez zarządzających mediami społecznymi - to wyniki najnowszego badania brytyjskiej organizacji Refuge. Liczba kobiet korzystających ze wsparcia Refuge w związku z doświadczaną cyberprzemocą wzrosła w ciągu ostatnich czterech lat o 258 procent. 

- Groźby, stalking i nękanie, których dopuszczał się mój były partner za pomocą mediów społecznościowych sprawiły, że bałam się o swoje życie. Musiałam wyprowadzić się z domu, ponieważ upublicznił mój adres i codziennie groził, że mnie skrzywdzi. Potrzeba było aż sześciu prób skontaktowania się z Facebookiem zanim dostałam odpowiedź - wyznała na łamach portalu Independent jedna z ofiar. 

Kobieta dodała, że od momentu, gdy osoby zarządzające treściami na platformie społecznościowej rozpatrzyły jej skargi i przyznały, że posty publikowane przez jej byłego partnera naruszają standardy społeczności, do ich usunięcia minęły aż cztery miesiące. 

Refuge: ofiary cyberprzemocy są ignorowane przez platformy social media  

Jak wynika z opublikowanego pod koniec listopada badania organizacji Refuge, ponad 53 procent ofiar przemocy domowej nie otrzymało żadnej odpowiedzi ze strony platform społecznościowych po zgłoszeniu nadużyć i prześladowań, których tam doświadczyły. Około 40 procent z nich przyznało, że z uwagi na wcześniejsze doświadczenia – w przyszłości najpewniej nie będą już zgłaszać doświadczanej cyberprzemocy. Raport przygotowano w związku z opracowywaną obecnie przez brytyjskich ustawodawców ustawą o cyberprzemocy.

Jako przykłady nadużyć, jakich względem podopiecznych Refuge dopuszczają się ich byli oraz obecni partnerzy, organizacja wskazuje na: śledzenie lokalizacji, nękanie telefonami i wiadomościami, prześladowanie za pomocą social mediów, korzystanie z kont społecznościowych przez osobę trzecią bez zezwolenia, ograniczanie dostępu do przestrzeni internetowej, a także udostępnianie materiałów pornograficznych z wizerunkiem prześladowanych. Między 2018 a 2022 rokiem organizacja odnotowała aż 258 procentowy wzrost liczby kobiet zgłaszających się w związku z cyberprzemocą. 

ZOBACZ TEŻ: "Krzywda może być uczyniona również przed ekranem komputera". Nie bądź obojętny

Najnowsze badanie organizacji zostało przeprowadzone za pomocą pogłębionych wywiadów oraz ankiet na łącznej grupie 106 podopiecznych. Wcześniej organizacja wykonała szerzej zakrojoną analizę, z której wynika, że około 11 milionów brytyjskich kobiet (36 %) mogło być wystawione na przemoc w internecie. Odsetek ten zwiększa się w przypadku kobiet pochodzących z mniejszości etnicznych (45 %), kobiet między 18. a 34. rokiem życia (65 %) oraz kobiet nieheteronormatywnych (75%). 

Z przeprowadzonego w sierpniu 2021 badania wynika także, że aż 37 % kobiet, które doświadczyły cyberprzemocy, odczuwało lęk i stres. Jedna na pięć z nich czuła się wyizolowana i zawstydzona. W raporcie zaznaczono również, że aż 10 % ofiar miało myśli samobójcze, po doświadczeniu przemocy w przestrzeni internetowej. Dane zebrane w zeszłym roku wskazują także na strach, jakiego ofiary doświadczają w związku ze zgłaszaniem cyberprzemocy. Jak wskazuje Refuge, niemalże połowa poszkodowanych (49 %) nie powiedziała nikomu o swoich problemach. 13 % ofiar zdecydowało się na zgłoszenie prześladowania platformom społecznościowym, a jedynie 1 na 10 kobiet postanowiła zgłosić je na policję.

Zdaniem członkini Refuge Jess Eagelton, platformy social media zbyt długo pozostawały bez zewnętrznego nadzoru. - Doprowadziło to do strasznych konsekwencji dla ofiar. Wiele kobiet nie otrzymuje żadnej odpowiedzi, gdy zgłasza wysyłane do nich obraźliwe wiadomości lub tworzone na ich temat obraźliwe treści - komentuje Eagelton. 

Refuge alarmuje, że w ostatnim czasie zauważyło też wzrost liczby przypadków przemocy domowej z wykorzystaniem tzw. inteligentnych zamków i systemów grzewczych oraz kamer internetowych. 

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tu znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

ZOBACZ TEŻ: Facebook ujawnia wytyczne dla moderatorów. Na celowniku m.in. słowa "nie lubię" i "brzydki"

Autorka/Autor:jdw//mro

Źródło: Independent, Refuge

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock