Amerykanie przećwiczyli atak jądrowy Rosji "na cel NATO w Europie"

TVN24 | Świat

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP
Szef Pentagonu na symulacji wojny jądrowej z Rosją w Nebrasce Twitter/@EsperDoD
wideo 2/2
Twitter/@EsperDoDSzef Pentagonu na symulacji wojny jądrowej z Rosją w Nebrasce

W amerykańskim stanie Nebraska przeprowadzono symulację wojny jądrowej z Rosją. W ćwiczeniach udział brał minister obrony USA Mark Esper - poinformował Pentagon. Przewidywały one odwet nuklearny Stanów Zjednoczonych na Rosję po ataku jądrowym rosyjskiego wojska na terytorium NATO w Europie.

Symulacja odbyła się w tygodniu w dowództwie operacyjnym w Nebrasce. Podczas briefingu w Pentagonie o jej szczegółach informował wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

Najpierw atak Rosji, potem kontruderzenie USA

Odgrywany w ćwiczeniach scenariusz obejmował atak jądrowy Rosji "na cel NATO w Europie" - tłumaczył Mark Esper. W trakcie "mini-ćwiczenia" - jak dodał - wojsko Stanów Zjednoczonych odpowiedziało "ograniczonym" atakiem nuklearnym. Sekretarz obrony USA nie sprecyzował dokładnego sposobu oraz miejsca odwetu. Według przedstawiciela Pentagonu Esper został poinformowany o zagrożeniu nuklearnym ze strony Korei Północnej, Rosji oraz Chin.

Portal National Defense zaznacza, że chociaż amerykańskie wojska regularnie przeprowadzają symulacje wojny jądrowej, to udział w nich ministra obrony "jest niezwykły".

"Defender Europe 2020"

Do Europy dotarły w tym tygodniu pierwsze amerykańskie transporty wojskowe na ćwiczenia "Defender Europe 2020". W ich ramach na Stary Kontynent zostanie przerzuconych 20 tysięcy żołnierzy USA. Będzie to największa operacja transportu wojsk z USA do Europy od 25 lat.

Oprócz operacji logistycznej w ramach "Defender Europe 2020" zaplanowane są też ćwiczenia na terytorium Niemiec, Polski, Gruzji i krajów bałtyckich. W sumie, do czerwca, weźmie w nich udział 37 tysięcy żołnierzy z 18 krajów. Potem amerykańscy wojskowi i sprzęt wrócą za ocean.

Jednym z celów Stanów Zjednoczonych jest przećwiczenie w ramach tych manewrów przerzucania dużych kontyngentów wojsk do Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski.

TVN24

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Vadim Savitsky\TASS via Getty Images