Przedłuża się czas przygotowania wielkiej reformy Kurii Rzymskiej - wynika z informacji Watykanu. Zapowiadany od dawna papieski dokument, konstytucja apostolska, która ma nakreślić nową strukturę rządu Kościoła zapewne nie będzie gotowa nawet w przyszłym roku.
Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi powiedział w czwartek po trzydniowych obradach Rady Kardynałów, doradców Franciszka, że nie należy spodziewać się w 2015 roku ogłoszenia nowej konstytucji apostolskiej, która ma zastąpić dotychczas obowiązujący dokument "Pastor bonus" Jana Pawła II. Reguluje on zasady funkcjonowania Kurii.
Ks. Lombardi zwrócił uwagę na to, że droga proceduralna, poprzedzająca przygotowanie tekstu, jego ocenę prawną i publikację jest bardzo długa i wieloetapowa.
- Jesteśmy dopiero w pierwszej fazie - powiedział dyrektor biura prasowego. Przytoczył w tym kontekście słowa papieża, który w niedawnym wywiadzie dla argentyńskiego dziennika "La Nacion" podkreślił, że "jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia". W wywiadzie tym papież potwierdził także, że jego plany głębokiej reformy Kurii Rzymskiej spotykają się z oporem części hierarchii. Zapewnił zarazem, że nie jest tym zaniepokojony.
Według relacji rzecznika zakończone w czwartek kolejne posiedzenie rady dziewięciu kardynałów z całego świata, pomagających Franciszkowi, poświęcone było znów dyskusji nad ich propozycjami dotyczącymi reformy Kurii. Mówiono między innymi o hipotezie utworzenia ze wszystkich papieskich rad dwóch dużych instytucji: jednej zajmującej się tematyką świeckich i rodziny, a drugiej obejmującej kwestie sprawiedliwości, pokoju i działalności dobroczynnej. Nie zapadły, wyjaśniono, żadne konkretne decyzje. Potrzeba jeszcze zdaniem watykańskiego rzecznika dużo czasu na przygotowanie zmian.
Dalsze dyskusje podczas Kolegium Kardynalskiego
Będą one zapewne tematem dyskusji papieża z całym Kolegium Kardynalskim 12 i 13 lutego. Spotkanie to poprzedzi konsystorz, w trakcie którego 14 i 15 lutego Franciszek mianuje nowych kardynałów.
Również na luty zapowiedziano kolejne spotkanie Komisji ds. Ochrony Nieletnich powołanej przez papieża do walki z pedofilią w Kościele. Jej przewodniczący i zarazem doradca papieża amerykański kardynał Sean Patrick O’Malley poinformował, że w jej skład będzie w sumie wchodzić 18 osób. W obecnym kilkuosobowym gronie jest była premier i była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.
Autor: kło//gak / Źródło: PAP