Świat

Clinton dyplomatą u boku żony?

Świat


Były prezydent USA Bill Clinton zasugerował, że w przypadku zwycięstwa jego żony Hillary w przyszłorocznych wyborach prezydenckich mógłby zostać amerykańskim dyplomatą.

W wywiadzie udzielonym BBC Clinton początkowo nie sprecyzował, jaką rolę chciałby grać u boku żony-prezydenta, mówiąc, że "będzie robił, co ona zechce". Później jednak wyznał, że najlepiej czułby się w dyplomacji.

Jak powiedział, byłby zapewne najbardziej użyteczny dla Hillary na fotelu prezydenckim pomagając jej "odbudować reputację USA w świecie, zdobyć więcej sprzymierzeńców i sprawić, byśmy znów razem pracowali".

Były prezydent nawiązał do sukcesu sześciostronnych rozmów dotyczących programu nuklearnego Korei Północnej. - Ameryka przeszła od unilateralizmu do pracy z innymi, to dało rezultaty - powiedział Clinton w wywiadzie.

Hillary Clinton jest jednym z czołowych kandydatów Partii Demokratycznej do wyścigu prezydenckiego i ma duże szanse, by zostać pierwszą kobietą-prezydentem w historii USA. Na razie jednak walczy o nominację demokratów z czarnoskórym senatorem z Illinois Barackiem Obamą.

Wybory w USA odbędą się w listopadzie 2008 roku.

Źródło: BBC, AP, Reuters, CNN