Irański patrol próbował oślepić amerykańskie okręty. Odpowiedziały laserami

Autor:
mm
Źródło:
CNN, tvn24.pl
Prowokacje irańskich łodzi patrolowych w Cieśninie Ormuz
Prowokacje irańskich łodzi patrolowych w Cieśninie OrmuzDVIDS hub - U.S. Navy Video
wideo 2/5
DVIDS hub - U.S. Navy VideoProwokacje irańskich łodzi patrolowych w Cieśninie Ormuz

Irańska łódź patrolowa próbowała tymczasowo oślepić dwa amerykańskie okręty przepływające przez Cieśninę Ormuz - we wtorek poinformowało Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych (CENTCOM). Okręty US Navy odpowiedziały, odstraszając łódź m.in. laserami. Incydent miał miejsce tydzień po ujawnieniu przez USA, że w ten region operacyjny wysłany został także ich atomowy okręt podwodny przenoszący rakiety balistyczne.

Irańska łódź patrolowa należąca do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) 5 grudnia po zmroku zbliżyła się do przepływających przez Cieśninę Ormuz dwóch amerykańskich okrętów: USS Lewis B. Puller, jednostki klasy ESB określanej jako pływająca baza morska, oraz niszczyciela rakietowego USS The Sullivans - poinformowało odpowiedzialne m.in. za region Bliskiego Wschodu Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych (CENTCOM).

Incydent w Cieśninie Ormuz

"Irańska jednostka próbowała oślepić mostek, świecąc reflektorem i przepłynęła w odległości 150 jardów (137 metrów - red.) od okrętów amerykańskich - niebezpiecznie blisko, zwłaszcza w nocy" - poinformowano w opublikowanym późnym wieczorem 6 grudnia komunikacie. Amerykańskie okręty miały w odpowiedzi dokonać "bezpiecznej deeskalacji" sytuacji, wykorzystując do tego ostrzeżenia dźwiękowe oraz "nieśmiercionośne lasery".

CENTCOM podkreśliło, że jednostki US Navy w czasie incydentu znajdowały się na wodach międzynarodowych. "To niebezpieczne zdarzenie na wodach międzynarodowych wskazuje na destabilizujące działania Iranu na Bliskim Wschodzie", stwierdził rzecznik Dowództwa Centralnego płk Joe Buccino. Amerykanie podkreślili również, że działanie irańskiej jednostki "pogwałciło międzynarodowe standardy profesjonalnego i bezpiecznego zachowania na morzu, zwiększając ryzyko błędnej oceny sytuacji i kolizji".

ZOBACZ TEŻ: Amerykański okręt wojenny cumuje w gdyńskim porcie w Gdyni. Można wejść na pokład

Relacje USA i Iranu

Incydenty pomiędzy okrętami USA i Iranu nie są w tej części świata rzadkie, w przeszłości dochodziło m.in. do reagowania przez amerykańskie okręty oddawaniem strzałów ostrzegawczych. Poniedziałkowy incydent miał jednak miejsce w "wyjątkowo delikatnym okresie w relacjach pomiędzy oboma państwami", zauważa CNN. Waszyngton w ostatnich tygodniach zdecydowanie potępił tłumienie antyrządowych protestów w Iranie, z kolei Teheran oskarżył Amerykanów o organizowanie tych protestów.

Na przełomie listopada i grudnia US Navy ujawniło również, że w bazie na wyspie Diego Garcia na Oceanie Indyjskim zacumował amerykański atomowy okręt podwodny przenoszący rakietowe pociski balistyczne USS West Virginia. Baza ta znajduje się także w regionie operacyjnym podlegającym CENTCOM. Choć przybycie do bazy, o którym poinformowano, miało miejsce w ostatnich dniach października, informacje na temat lokalizacji mających strategiczne znaczenie atomowych okrętów podwodnych zwykle są w pełni utajnione. Publikacja tej informacji została więc odebrana jako jasny sygnał ostrzegawczy wysłany przez Amerykanów.

- Powinni to zrozumieć tak, że okręt podwodny przenoszący pociski balistyczne, który jest niemożliwy do zlokalizowania, może działać na dowolnym akwenie przez długi czas - podkreślił niewymieniony z nazwiska przedstawiciel amerykańskiej armii cytowany przez CNN. Ujawniono ponadto, że USS West Virginia w ostatnich dniach października była obecna także w bliżej nieokreślonym miejscu na Morzu Arabskim. Jednostka tej klasy jest zdolna do przenoszenia 24 pocisków balistycznych z głowicami jądrowymi.

Jeden z okrętów typu Ohio, USS West Virginia, wyprowadzany ze stoczni po remoncie. Zdjęcie daje pojęcie o rozmiarach tych jednostekUS Navy

ZOBACZ TEŻ: Strażnicy Rewolucji przejęli południowokoreański tankowiec

Autor:mm

Źródło: CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: DVIDS hub - U.S. Navy photo / Seaman Daniel Gaither

Pozostałe wiadomości