Rodzice sprzedali 16-letnią córkę mężczyźnie, który chciał się z nią ożenić. Dziewczyna uciekła

Źródło:
South China Morning Post
Nauka w chińskiej szkole (materiał z 23.08.2022)
Nauka w chińskiej szkole (materiał z 23.08.2022)Reuters Archive
wideo 2/3
Nauka w chińskiej szkole (materiał z 23.08.2022)Reuters Archive

16-letnia dziewczyna została sprzedana przez swoich rodziców mężczyźnie, który chciał wziąć z nią ślub bez jej zgody. Postanowiła uciec do prowincji oddalonej o ponad tysiąc kilometrów od domu. Tam jednak została odnaleziona i porwana przez mężczyznę i jego rodzinę.

Jak podaje hongkoński dziennik "South China Morning Post" (SCMP), chińskie media rozpisują się o sprawie zmuszenia 16-latki do małżeństwa. Dziewczyna została sprzedana przez własnych rodziców mężczyźnie, który miał wziąć z nią ślub, ale udało jej się uciec. Rodzina tego mężczyzny ją jednak odnalazła i porwała. Wtedy nastolatka ponownie uciekła.

ZOBACZ TEŻ: Miliony dziewczynek zmuszanych do małżeństwa. "Dla rodzin to mechanizm radzenia sobie z kryzysem"

16-latka uciekła przed przymusowym małżeństwem

Opisywana sytuacja miała miejsce w lutym, choć nie wiadomo, kiedy dokładnie. Z oświadczenia policji, o którym pisze SCMP, wynika, że rodzice 16-letniej dziewczyny sprzedali ją za 260 tys. juanów (około 167 tys. zł) mężczyźnie zamieszkującym w tej samej wiosce, który chciał się z nią ożenić. Dziewczyna nie wyrażała na to zgody. Aby uniknąć przymusowego małżeństwa, uciekła ze swojego domu w prowincji Syczuan do oddalonej o 1,5 tys. km prowincji Guangdong, gdzie zamierzała pracować w fabryce.

Niedoszły pan młody wraz z rodziną postanowili poszukać dziewczyny i udali się do Guangdongu. Tam odnaleźli ją w hotelu pracowniczym i siłą zaciągnęli do samochodu celem przewiezienia z powrotem do Syczuanu. W drodze powrotnej zatrzymali się na stacji benzynowej, a dziewczyna, korzystając z okazji, wymknęła się pod pretekstem skorzystania z toalety i poprosiła pracowników stacji o pomoc i powiadomienie policji.

Dziennik podaje, że trzy dni później ojciec 16-latki wraz z jej bratem zabrali ją do domu. Miejscowi urzędnicy zajmujący się sprawami cywilnymi i sytuacją kobiet mieli przekonać rodzinę, aby zaniechała pomysłu wydania jej za mąż w tak młodym wieku, a także zapewnić jej wsparcie psychologiczne.

ZOBACZ TEŻ: Porwany przez handlarzy ludźmi, trafił do rodziny miliarderów. Rodzice odnaleźli go po 25 latach

Aranżowane małżeństwa w Chinach

Minimalny wiek, w jakim Chińczycy mogą wziąć ślub, wynosi 22 lata dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet. Policja nie poinformowała, czy porywacze 16-latki lub członkowie jej rodziny, którzy ją sprzedali, zostali zatrzymani lub mogą otrzymać zarzuty w związku ze złamaniem prawa. Ten brak szczegółów oraz to, że dziewczyna wróciła z powrotem do swojej rodziny, która chciała ją zmusić do małżeństwa, wzbudził zaniepokojenie wśród wielu Chińczyków, którzy obawiają się o dobrobyt nastolatki.

Aranżowane małżeństwa i sprzedawanie panien młodych są nadal powszechne w niektórych częściach kraju.

Autorka/Autor:pb//mro

Źródło: South China Morning Post

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock