Pisarz skazany w Chinach na karę śmierci. "Rząd Australii jest przerażony tą decyzją"

Źródło:
PAP, Guardian

Po pięciu latach w areszcie pisarz i bloger Yang Hengjun, posiadający australijskie obywatelstwo, został skazany w Chinach na karę śmierci w zawieszeniu za rzekome szpiegostwo - poinformowały w poniedziałek władze Australii. Do MSZ w Canberze wezwano chińskiego ambasadora.

- Rząd Australii jest przerażony tą decyzją - oświadczyła minister spraw zagranicznych Penny Wong na konferencji prasowej. Jak podkreśliła, wyrok stanowi wstrząs dla Yanga, jego rodziny i "wszystkich, którzy go wspierali". Wezwała do MSZ ambasadora Chin Xiao Qiana, aby "w najostrzejszych słowach" zaprotestować przeciwko wyrokowi.

Rodzina Yanga była zszokowana i zdruzgotana decyzją sądu, a jej rzecznik określił ją jako "skrajne ziszczenie najgorszych oczekiwań" - donosi "Guardian".

Prodemokratyczny bloger i pisarz został zatrzymany w Kantonie w styczniu 2019 roku. Jego proces odbył się za zamkniętymi drzwiami w maju 2021 roku, a władze chińskie nie ujawniły nawet, na rzecz jakiego państwa miał rzekomo szpiegować. Ogłoszenie wyroku wielokrotnie przekładano.

Yang nie przyznaje się do winy. Władze Australii apelowały o uwolnienie pisarza, ale Pekin odpowiadał, że Canberra powinna respektować suwerenność Chin i nie wtrącać się do tej sprawy.

Agencja Reutera informuje, że wyrok śmierci w zawieszeniu zwykle jest zmieniany po pewnym czasie na karę dożywotniego więzienia.

Dyplomata, który został pisarzem

Urodzony w Chinach Yang był w przeszłości dyplomatą ChRL, ale później otrzymał obywatelstwo australijskie i rozpoczął karierę jako autor powieści szpiegowskich. Prowadził również bloga, na którym komentował wydarzenia polityczne i był aktywny w chińskich sieciach społecznościowych, gdzie opowiadał się za demokracją.

Sprawa Yanga wpisuje się pogorszenie relacji Chin z Australią i innymi sojusznikami USA. Tarcia nasiliły się w czasie sprawowania władzy w Australii w latach 2018-2022 przez rząd premiera Scotta Morrisona, który apelował o międzynarodowe śledztwo w sprawie genezy pandemii COVID-19 w Chinach. Później jednak obecny premier Australii Anthony Albanese i przywódca Chin Xi Jinping deklarowali skłonność do naprawy relacji. Albanese złożył wizytę w ChRL w listopadzie 2023 roku i informował o "znacznych postępach" w relacjach obu krajów.

Autorka/Autor:momo

Źródło: PAP, Guardian