Pekin ogranicza eksport komponentów do produkcji dronów. "Ochrona bezpieczeństwa narodowego"

Źródło:
PAP
DJI zawiesza działalności w Rosji i Ukrainie
DJI zawiesza działalności w Rosji i Ukrainie
Reuters Archive
DJI zawiesza działalności w Rosji i UkrainieReuters Archive

Chiny nakładają ograniczenia na eksport komponentów do produkcji dronów - informuje agencja Bloomberga. Restrykcje, wprowadzone według ministerstwa handlu w celu "ochrony bezpieczeństwa narodowego", pojawiają się w okresie eskalacji napięć między USA a Chinami w zakresie dostępu do technologii.

Chiny nałożyły ograniczenia na eksport dronów i niektórych komponentów używanych do ich produkcji - poinformowała w poniedziałek agencja Bloomberga.

Chińskie ministerstwo handlu podało, że ograniczenia dotyczące części komponentów wykorzystywanych do produkcji dronów, w tym niektórych silników dronów, laserów, sprzętu komunikacyjnego i systemów przeciwdronowych, zaczną obowiązywać od 1 września.

Kontrola eksportu według chińskich władz ma na celu "ochronę bezpieczeństwa narodowego i interesów" kraju.

Chiński dron CH-4Visual China Group/Getty Images

Eskalacja napięć między USA a Chinami

Chińskie agencje rządowe twierdzą, że poniedziałkowa decyzja nie jest wymierzona przeciwko żadnemu konkretnemu państwu, jednak, jak zauważa Bloomberg, może negatywnie odbić się na światowej produkcji bezzałogowych statków powietrznych.

Jak pisze agencja, Chiny dotychczas wprowadziły szereg restrykcji w następstwie działań USA mających na celu ograniczenie dostępu Chin do kluczowych technologii. We wtorek w życie wchodzi kontrola eksportu galu i germanu, półmetali kluczowych dla przemysłu półprzewodników.

Chińskie ministerstwo handlu poinformowało w poniedziałek w odrębnym oświadczeniu o wprowadzeniu na maksymalnie dwa lata ograniczeń eksportu cywilnych dronów dalekiego zasięgu, aby zapobiec ich wykorzystywaniu do "celów innych niż pokojowe".

"Ryzyko, że niektóre cywilne bezzałogowe statki powietrzne o dużych parametrach i wydajności zostaną przekształcone do celów wojskowych, stale rośnie" - stwierdziło ministerstwo handlu.

Chiny zarzucają zachodnim mediom "bezpodstawne oskarżenia"

Wartość chińskiego rynku dronów przekroczyła w ubiegłym roku 14 miliardów dolarów (równowartość około 56 miliardów złotych). Koncern DJI Technology Co., jeden z największych światowych konkurentów w branży, ogłosił w kwietniu 2022 roku zawieszenie działalności w Rosji i Ukrainie, aby zapobiec wykorzystywaniu swoich dronów na froncie.

DJI znalazł się w 2022 roku na czarnej liście amerykańskiego Departamentu Obrony po sklasyfikowaniu jej jako "chińskiej firmy wojskowej".

Chińskie ministerstwo handlu stwierdziło w kwietniu tego roku, że amerykańskie i zachodnie media rozpowszechniają "bezpodstawne oskarżenia", jakoby Chiny eksportowały drony na front ukraiński. Dodało w tym kontekście, że Chiny będą nadal wzmacniać kontrolę eksportu dronów.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Visual China Group/Getty Images