2878 delegatów za, jeden przeciw. Chiński parlament za narzuceniem Hongkongowi nowego prawa

Autor:
tas/dap,
ks
Źródło:
PAP

Chiński parlament zatwierdził plan narzucenia Hongkongowi prawa o bezpieczeństwie narodowym – podała oficjalna agencja Xinhua. Projekt ożywił protesty w Hongkongu. Demokracje zachodnie skrytykowały zamiary Pekinu, wskazując na poważne ograniczenie autonomii regionu.

Zgodnie z decyzją przepisy dotyczące zwalczania separatyzmu, terroryzmu, działalności wywrotowej i zagranicznych ingerencji w sprawy Hongkongu mają zostać opracowane w Pekinie, a następnie wprowadzone w życie w byłej brytyjskiej kolonii.

Decyzja otwiera drogę do powołania w Hongkongu agencji rządu centralnego odpowiedzialnych za "ochronę bezpieczeństwa narodowego zgodnie z prawem".

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Za przyjęciem decyzji zagłosowało 2878 delegatów Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Przeciwko niej opowiedział się jeden delegat, sześciu wstrzymało się od głosu - podała Agencja Reutera.

Obecnie nie wiadomo, jaki będzie konkretny kształt przepisów, ale plan narzucenia ich Hongkongowi z pominięciem lokalnego parlamentu jest oceniany jako poważne ograniczenie autonomii regionu, którego mieszkańcy cieszą się swobodami, jakich nie ma w Chinach kontynentalnych.

Argumenty Pekinu

Władze w Pekinie uzasadniały wcześniej, że prawo to jest potrzebne do "ustabilizowania sytuacji w regionie po wielomiesięcznych protestach i wzroście separatyzmu podsycanego przez obce siły". Protesty te wstrząsały regionem przez całą drugą połowę 2019 roku i regularnie przeradzały się w starcia z policją. Chińscy urzędnicy zarzucali manifestującym separatyzm i porównywali ich działania do terroryzmu.

Hongkońska opozycja obawia się, że chińskie służby bezpieczeństwa będą mogły w Hongkongu aresztować i zamykać ludzi w więzieniach za krytykę komunistycznego rządu, upamiętnianie masakry na placu Tiananmen w Pekinie w 1989 roku czy wzywanie do demokracji. Przedstawiciele opozycji oceniali, że oznacza to utratę wolności wypowiedzi i "koniec Hongkongu, jaki znamy".

Szefowa władz Hongkongu Carrie Lam przekonywała, że przepisy o bezpieczeństwie narodowym dotyczą "wąskiego zakresu działań i nie wpłyną na prawa i swobody Hongkończyków". Zdaniem opozycji, nawet jeśli w praktyce ukaranych zostanie niewiele osób, wywoła to strach u wszystkich innych.

Według prognoz części komentatorów, plany Pekinu nasilą antyrządowe protesty w Hongkongu. W niedzielę i środę przeciwko wprowadzeniu tych przepisów i ograniczaniu autonomii regionu protestowały na ulicach miasta tysiące osób. Były to pierwsze liczne demonstracje po miesiącach względnego spokoju związanego z ograniczeniami zgromadzeń ze względu na pandemię COVID-19.

CZYTAJ: Nie chcą "socjalistycznego systemu prawnego Chin kontynentalnych". Gaz pieprzowy na ulicach Hongkongu

Wspólne oświadczenie i reakcja USA

W piątek, w dniu rozpoczęcia obrad chińskiego parlamentu, Wielka Brytania, Kanada i Australia wydały wspólne oświadczenie, wyrażając "głębokie zaniepokojenie" chińskimi propozycjami przepisów o bezpieczeństwie narodowym w Hongkongu.

"Wprowadzanie takiego prawa w imieniu Hongkongu bez bezpośredniego udziału jego mieszkańców, władz ustawodawczych lub sądowniczych wyraźnie podważyłoby zasadę 'jeden kraj, dwa systemy', zgodnie z którą Hongkong ma zagwarantowany wysoki stopień autonomii" - podkreślili ministrowie spraw zagranicznych trzech krajów.

Plany Chin potępił też Waszyngton. "Stany Zjednoczone potępiają propozycję Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, aby jednostronnie i arbitralnie narzucić Hongkongowi prawo o bezpieczeństwie narodowym" - napisał w piątkowym oświadczeniu szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo.

W środę sekretarz Pompeo poinformował Kongres, że administracja prezydenta Donalda Trumpa "nie uznaje już Hongkongu za terytorium autonomiczne wobec Chin". Otwiera to drogę do odebrania Hongkongowi przywilejów handlowych w relacjach z USA i może potencjalnie zaszkodzić jego statusowi międzynarodowego centrum finansowego.

CZYTAJ TAKŻE: "Żaden rozsądny człowiek nie może dziś twierdzić, że Hongkong utrzymuje wysoki stopień autonomii"

Również w środę rzeczniczka niemieckiego rządu Ulrike Demmer powiedziała, że "Niemcy oczekują, iż Pekin będzie respektował prawo w sprawie Hongkongu, który powinien zachować wysoki stopień autonomii".

Stanowisko chińskiego MSZ

W odpowiedzi na krytykę rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian oświadczył, że "Chiny stanowczo sprzeciwiają się ingerencjom zagranicznych sił w sprawy Hongkongu, które – jak podkreślił – są wewnętrznymi sprawami Chin". Wcześniej Zhao zapowiedział odwet na USA, jeśli kraj ten "będzie się starał podkopywać interesy Chin w Hongkongu".

Autor:tas/dap, ks

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP