Wang Xiaojun, kluczowy naukowiec odpowiedzialny za sukces chińskich rakiet wojskowych i cywilnych, został zdymisjonowany z prestiżowego stanowiska w Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin. O usunięciu poinformowała agencja informacyjna Xinhua, nie podając jednak jej powodów. Zdaniem CNN, to kolejny etap pogłębiającej się czystki w siłach rakietowych chińskiej armii.
Podczas poniedziałkowego spotkania w Pekinie Ludowa Polityczna Konferencja Konsultatywna Chin (CPPCC) usunęła z swoich szeregów Wang Xiaojuna, poinformowała chińska agencja Xinhua. W wystosowanym komunikacie nie przedstawiła ona powodów odwołania naukowca. Decyzja ta jest o tyle zaskakująca, że zapadła zaledwie rok po nominacji naukowca do tego kluczowego organu doradczego w chińskim systemie politycznym.
Wang Xiaojun usunięty
Wang Xiaojun jest uznawany za jednego z kluczowych chińskich specjalistów rakietowych, zasłużonego zarówno przy budowie cywilnych rakiet kosmicznych, jak i wojskowych pocisków rakietowych. Do niedawna kierował również Chińską Akademią Technologii Pojazdów Rakietowych (CALT), największym chińskim ośrodkiem odpowiedzialnym za projektowanie, testowanie i produkcję broni rakietowych oraz kosmicznych rakiet nośnych.
54-letni Wang pracował w chińskim sektorze rakietowym od ponad 30 lat. Najbardziej zasłynął za sprawą swoich prac nad rozwojem rakiet Długi Marsz 7 (Chang Zheng 7) - chińskiej rakiety nośnej nowej generacji wykorzystywanej do transportu ładunków na orbitę, przede wszystkim na chińską stację kosmiczną Tiangong. Długi Marsz 7 to być może najważniejsza z obecnie używanych chińskich rakiet kosmicznych, uznawana za "konia roboczego" całego chińskiego programu kosmicznego. Jak pisała w 2016 roku agencja Xinhua, Wang Xiaojun wniósł także "istotny wkład w powodzenie pierwszego w naszym kraju załogowego lotu kosmicznego i realizację tysiącletniego marzenia o locie w kosmos". Wang za swoje zasługi w przeszłości wielokrotnie wyróżniany był odznaczeniami państwowymi.
Dymisja kluczowego specjalisty rakietowego
Zdaniem stacji CNN, dymisja Wang Xiaojuna jest najnowszym przejawem czystki, prowadzonej od kilku miesięcy w chińskich siłach rakietowych oraz wśród współpracujących z państwem wykonawców z branży lotniczej i kosmicznej. Jak zauważa CNN, w grudniu z CPPCC usuniętych zostało już trzech dyrektorów przedsiębiorstw należących do przemysłu kosmicznego, w tym prezes China Aerospace Science and Technology Corporation, a stanowiska w fasadowym chińskim parlamencie - Ogólnochińskim Zgromadzeniu Przedstawicieli Ludowych - utraciło dziewięciu wysokich rangą oficerów.
Powody tych dymisji nie były oficjalnie komunikowane. Wyjaśnień nie przedstawiano też w lipcu 2023 roku, kiedy ze stanowisk usunięto dowództwo chińskich sił rakietowych, odpowiedzialne także za arsenał nuklearny Chin. Jednocześnie, jak zauważa CNN, sam Wang Xiaojun po raz ostatni był widziany publicznie w czerwcu 2023 roku, możliwe więc, że w rzeczywistości został on odsunięty już kilka miesięcy temu. Jako możliwy powód wszystkich dymisji podaje się często zarzuty korupcyjne, te jednak, w realiach chińskiego reżimu, zwykle są motywowane politycznie.
Źródło: CNN, South China Morning Post, TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Yuan Chen/VCG via Getty Images