Szefowie dyplomacji Chin i Japonii, Wang Yi oraz Takeshi Iwaya, zapowiedzieli w Pekinie, że rozpoczną w przyszłości rozmowy na temat spornych kwestii bezpieczeństwa, starając się tym samym poprawić stosunki między oboma państwami - podała agencja AP.
Japoński minister spraw zagranicznych Takeshi Iwaya podczas swojej pierwszej podróży do Chin od czasu objęcia stanowiska w październiku, spotkał się z premierem Chin Li Qiangiem oraz ministrem spraw zagranicznych Wang Yi.
Według agencji AP Wang zgodził się na propozycję Iwayi dotyczącą rozpoczęcia japońsko-chińskiego dialogu na temat bezpieczeństwa, który ma poprawić komunikację między krajami.
Iwaya wezwał do szybkiego zniesienia zakazu importu japońskich owoców morza, który Chiny nałożyły po tym, jak japońskie przedsiębiorstwo energetyczne zaczęło zrzucać oczyszczoną, ale wciąż radioaktywną wodę do Pacyfiku, z zamkniętej po trzęsieniu ziemi w 2011 roku elektrowni jądrowej w Fukushimie.
Obie strony zgodziły się kontynuować prace w tym temacie, a także zapowiedziały wznowienie rozmów na temat eksportu japońskiej wołowiny i ryżu do Chin.
Obawy Japonii
W trakcie rozmów Iwaya wyraził obawy Japonii dotyczące aktywności chińskich wojsk w pobliżu niezamieszkałych wysp na Morzu Południowochińskim, do których oba kraje roszczą sobie prawa.
Japonia zgodziła się na zniesienie wiz dla chińskich wycieczek grupowych na pobyt do 30 dni - to wydłużenie z obowiązujących obecnie 15 dni. Zamianie ma też ulec ważność wiz turystycznych wielokrotnego wjazdu z pięciu do 10 lat. Jest to następstwo niedawnej decyzji Chin o zniesieniu wiz dla Japończyków.
Minister Wang zapowiedział, że odwiedzi Japonię w 2025 roku. Celem planowanej wizyty mają być rozmowy dotyczące gospodarki.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock