Brytyjczycy wychodzą z Unii, ale walczyć z terrorem chcą wspólnie

Brexit i scenariusze dla Polaków
Brexit i scenariusze dla Polaków
TVN24 BiS
Brexit będzie miał duże znaczenie dla całej Unii EuropejskiejTVN24 BiS

Brytyjski rząd zadeklaruje w poniedziałek zamiar podpisania z Unią Europejską nowego traktatu, który będzie regulował współpracę wymiaru sprawiedliwości oraz koordynację działań przeciwko terroryzmowi po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Propozycja zostanie przedstawiona w postaci kolejnego - trzynastego już - dokumentu rządowego, które od kilku tygodni publikuje rząd w Londynie, chcąc nakreślić ramy przyszłej współpracy po Brexicie.

Brytyjskie ministerstwo do spraw wyjścia z Unii Europejskiej zaznaczyło w niedzielę - dwa dni po piątkowym zamachu na londyńskie metro, w którym około 30 osób zostało rannych - że "w obliczu narastających zagrożeń ponadgranicznych Wielka Brytania chce kontynuacji i intensyfikacji współpracy" w zakresie polityki bezpieczeństwa.

Współpraca "zachowana" i "rozszerzona"

Jak podkreślono, nowy traktat miałby zapewnić, że w procesie opuszczenia UE nie dojdzie do powstania nowych luk w systemach bezpieczeństwa, a dotychczasowa współpraca między innymi w zakresie wymiany danych o osobach poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości zostanie zachowana i rozszerzona.

- Skuteczna współpraca międzynarodowa jest absolutnie kluczowa, zarówno dla Wielkiej Brytanii jak i Unii Europejskiej, jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo naszych obywateli i postawić przestępców przed wymiarem sprawiedliwości - powiedział minister do spraw Brexitu David Davis.

Z kolei szefowa MSW Amber Rudd argumentowała, że "zagrożenia kryminalne i terrorystyczne są zróżnicowane i w coraz większym stopniu mają charakter międzynarodowy", a "wieloletnia współpraca z naszymi europejskimi partnerami pozwala nam wspólnie na nie odpowiadać".

Dokument ma zostać opublikowany w całości w poniedziałek we wczesnych godzinach popołudniowych.

Rozliczenia budżetowe i kwestie granic

Dotychczas opublikowane analizy dotyczące między innymi wymiany informacji, ochrony danych osobowych oraz współpracy akademickiej i naukowej były wykorzystywane przez brytyjski rząd do przedstawienia argumentów za przyspieszeniem negocjacji w sprawie Brexitu i jak najszybszym rozpoczęciem rozmów o partnerstwie pomiędzy obiema stronami po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię.

Unijni negocjatorzy podkreślają jednak, że ich priorytetem jest osiągnięcie najpierw porozumienia w kwestiach dotyczących samego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, w tym między innymi rozliczeń budżetowych, granicy pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią i praw wzajemnych obywateli.

Opuszczą Unię za półtora roku

Podczas konferencji prasowej w Brukseli po ostatniej rundzie rozmów, główny negocjator z ramienia Unii Europejskiej Michel Barnier ocenił, że postęp w rozmowach jest powolny i uniemożliwia przejście do kolejnego etapu dyskusji o przyszłych relacjach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w październiku, na czym zależy Brytyjczykom.

Wielka Brytania rozpoczęła procedurę wyjścia z UE 29 marca i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku.

Autor: pqv//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24