Bułgaria rozpoczęła negocjacje z Iranem w sprawie sprzedaży rosyjskiego reaktora jądrowego, zamówionego kilka lat temu dla siłowni w Belene nad Dunajem, z której budowy władze zrezygnowały w 2012 roku. Wstępne rozmowy przeprowadzono podczas dwudniowej wizyty premiera Bojko Borysowa w Teheranie, która zakończyła się we wtorek.
Według Borysowa irańskie władze są zainteresowane bułgarską propozycją. Konkretne rozmowy przeprowadzili wicepremier ds. gospodarczych Tomisław Donczew i minister energetyki Temenużka Petrowa. Przedstawili oni sytuację po wydanym w czerwcu br. orzeczeniu Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu, który nakazał Bułgarii wypłatę 550 mln euro odszkodowania rosyjskiemu koncernowi Atomstrojeksport za zerwanie umowy ws. budowy elektrowni w Belene. Po zapłaceniu go Bułgaria ma odebrać wyprodukowany sprzęt.
Do Bułgarii, aby kontynuować negocjacje, został zaproszony Ali Akbar Salehi, szef irańskiej organizacji ds. energetyki jądrowej (AEOI).Bułgaria chce sprzedać ciśnieniowy reaktor wodny (WWER) o mocy 1000 megawatów, generacji III plus. Iran mógłby wykorzystać go w planowanej rozbudowie elektrowni w Buszehrze. Transakcja może dojść do skutku wyłącznie za zgodą rosyjskiego producenta. Według Petrowej rozpoczęto już negocjacje z Rosjanami.
Unia Europejska wie
Minister spraw zagranicznych Daniel Mitow powiedział, że UE została poinformowana o negocjacjach prowadzonych z Iranem. - Jeżeli irański program jądrowy ma wyłącznie cywilne cele, a naszym dążeniem jest współpraca wyłącznie w tej dziedzinie, nie będzie problemu z Europą – stwierdził Mitow. Minister dodał, że mimo delikatności problemu nie przewiduje ewentualnego skomplikowania stosunków z Izraelem.Z uwagi na dążenie Bułgarii do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego i na zapewnienie dostaw dla planowanego ośrodka dystrybucji gazu Bałkan pod Warną ważnym tematem rozmów były możliwości importu irańskiego surowca. Bułgaria mogłaby importować irański gaz, dostarczany do terminalu w Aleksandrupoli w północno-wschodniej Grecji. Za cztery lata grecki terminal, oddalony o kilkadziesiąt kilometrów od bułgarskiej granicy, oraz interkonektor miedzy Grecją a Bułgarią mają być oddane do użytku.
Atomowe porozumienie z Iranem zagrożone
Atomowe porozumienie z Iranem zagrożone
Autor: mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: atomstroyexport.com