Szef Rady Europejskiej do Białorusinów: nie zawiedziemy was

Źródło:
PAP

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapewnił, że Unia Europejska zawsze popierała Białorusinów w ich dążeniach do demokratycznych zmian i nie zawiedzie ich również teraz. - Niedługo zostanie uzgodniony piąty pakiet sankcji Unii Europejskiej i rozważamy dalsze działania. Nasze przesłanie do narodu białoruskiego jest jasne: nie zawiedziemy was - powiedział.

Podczas pierwszego dnia zgromadzenia Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego (EaP CSF), które odbywa się online, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel mówił o wsparciu Unii Europejskiej dla białoruskiego społeczeństwa.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Dzisiejsza Białoruś budzi szczególny niepokój. Tak wielu ludzi cierpi tam z powodu ucisku. Społeczeństwo obywatelskie znajduje się pod ogromną presją. Unia Europejska stała niezłomnie zjednoczona w naszym poparciu dla ludności białoruskiej i dla jej pragnienia demokratycznych przemian. Udzieliliśmy znacznego wsparcia finansowego społeczeństwu obywatelskiemu, dziennikarzom, niezależnym mediom i nakładamy sankcje na osoby odpowiedzialne za fałszowanie wyborów, szerzenie przemocy i represje - oświadczył Michel.

- Ostatnio reżim białoruski podjął również kroki w celu zinstrumentalizowania najsłabszych w każdym społeczeństwie – migrantów – w przerażających warunkach. Odpowiadamy stanowczo. Niedługo zostanie uzgodniony piąty pakiet sankcji Unii Europejskiej i rozważamy dalsze działania. Nasze przesłanie do narodu białoruskiego jest jasne: nie zawiedziemy was. Nasze kompleksowe wsparcie gospodarcze dla demokratycznej Białorusi – do trzech miliardów euro – to nasze silne europejskie zobowiązanie do wspierania lepszej przyszłości i demokratycznego wyboru narodu białoruskiego - dodał.

Partnerstwo Wschodnie

Partnerstwo Wschodnie to część europejskiej polityki sąsiedztwa obejmująca wschodnich sąsiadów Unii Europejskiej - Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę. Celem inicjatywy, której pomysłodawczynią była Polska, wspierana przez Szwecję w 2008 roku, jest pogłębianie więzi politycznych i integracja gospodarcza z sześcioma wymienionymi krajami.

Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego to platforma współpracy organizacji pozarządowych działających w krajach należących do Partnerstwa.

Autorka/Autor:mjz\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: