Nie żyje Calisto Tanzi, twórca potęgi firmy Parmalat, który doprowadził do jej upadku. To było największe bankructwo w powojennej Europie

Źródło:
Reuters

Biznesmen Calisto Tanzi, który przekształcił małą rodzinną firmę mleczarską w międzynarodową potęgę spożywczą Parmalat, zmarł w sobotę w wieku 83 lat. Wskutek upadku kontrolowanej przez niego firmy straty poniosło 35 tysięcy akcjonariuszy. Była to najsłynniejsza afera finansowa w ostatnich latach we Włoszech.

Calisto Tanzi zmarł na zapalenie płuc w szpitalu w Parmie, mieście w środkowych Włoszech, gdzie - jak mówi jego rodzina - dorobił się fortuny.

Jak upadł Parmalat

Parmalat upadł w 2003 roku, kiedy w jego bilansie odkryto dziurę o wartości 14 miliardów euro, wymazując oszczędności tysięcy drobnych inwestorów. Było to największe bankructwo w powojennej Europie.

W chwili upadku Parmalat zatrudniał 36 tysięcy ludzi w 30 krajach. Pieniądze straciło 35 tysięcy osób, które zainwestowały w papiery firmy. Bankructwo odbiło się głośnym echem w bankowości, sporcie, turystyce i rozrywce. Okazało się, że firma od lat zawyżała zyski, a upadek wywołał na całym świecie pozwy do sądów przeciwko dziesiątkom banków.

Tanzi został oskarżony o sprzeniewierzenie setek milionów euro oraz doprowadzenie do upadku koncernu o wartości 14 miliardów euro, a następnie skazany na więzienie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Calisto Tanzi - kim był

Calisto Tanzi urodził się w 1938 roku w miasteczku Collecchio w regionie Emilia-Romania, w prowincji Parma. W wieku 22 lat przejął firmę mleczarską swojego dziadka. Ponad cztery dekady później grupa Parmalat miała na całym świecie około 130 fabryk produkujących mleko, jogurt i inne towary. Jego biznes obejmował także pierwszoligowy klub piłkarski, firmę turystyczną i sieć telewizyjną. Sponsorował ponadto zespoły narciarskie.

Kryzys wybuchł w 2003 r., kiedy firma stwierdziła, że ​​konto bankowe o wartości czterech miliardów euro należące do jednostki z Kajmanów nie istnieje, co zmusiło zarząd do ubiegania się o ochronę przed upadłością. Wówczas wszczęto dochodzenie w sprawie oszustw kryminalnych.

Władze odkryły, że Tanzi ukrywał dzieła sztuki autorstwa takich mistrzów jak Pablo Picasso, Claude Monet i Vincent van Gogh w domach przyjaciół. 55 odnalezionych dzieł sztuki zostało zlicytowanych w 2019 roku. Na mocy decyzji sądu pieniądze zostały przekazane dłużnikom, czyli byłym akcjonariuszom Parmalat.

 
Parmalat upadł w 2003 roku Parmalat

Autorka/Autor:mp//rzw

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Parmalat