TVN24 | Świat

Były szef Mosadu: Iran i USA wrócą do porozumienia nuklearnego

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Pozostaje pytanie, kiedy to nastąpi – uważa były szef izraelskiego wywiadu Tamir Pardo, który jest zdania, że Iran i USA najprawdopodobniej wrócą do porozumienia nuklearnego mimo sprzeciwu ze strony Izraela.

Tamir Pardo, zapytany podczas debaty byłych wyższych izraelskich dowódców sił bezpieczeństwa, czy USA i Iran powrócą do umowy odpowiedział, że chociaż trudno mieć w tej sprawie pewność, to zakłada, iż tak się właśnie stanie. - Pozostaje pytanie, kiedy to nastąpi – uzupełnił kierujący wywiadem Mosad w latach 2011-16 Pardo. Dodał, że Izrael powinien się zachowywać odpowiednio do swoich ograniczonych możliwości i nie wdawać się w gierki z wielkimi mocarstwami.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Pardo ostrzegł, że jeśli izraelscy przywódcy będą głośno ogłaszali podejmowanie samodzielnych akcji przeciwko wszystkim innym państwom, wówczas Izrael utraci wpływ na rozwój wydarzeń. Były szef Mosadu nie wymienił nazwiska premiera Benjamina Netanjahu, ale w oczywisty sposób się do niego odnosił – komentuje relacjonujący jego słowa dziennik "Jerusalem Post".

- Rzeczywistość międzynarodowa się zmieniła. Jest wola powrotu do tej niebezpiecznej umowy. Jestem jedynym, który stanie przeciwko całemu światu – serwis Axios przypomina wypowiedziane w zeszłym tygodniu słowa izraelskiego premiera. Portal komentuje, że ta będąca elementem kampanii wyborczej przed zaplanowanymi na 23 marca wyborami parlamentarnymi wypowiedź była pośrednią krytyką dążącej do powrotu do umowy z Iranem administracji prezydenta USA Joe Bidena.

To również wyraźna zmiana tonu Netanjahu, który wcześniej był ostrożny w ocenie działań nowej amerykańskiej administracji i unikał krytyki Bidena – pisze Axios.

Zawarte porozumienie

W 2015 roku Iran zawarł z USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami porozumienie, w ramach którego irański program nuklearny miał zostać znacznie ograniczony w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji wobec tego kraju. Z umowy w 2018 roku wycofały się USA za rządów Donalda Trumpa, przywracając sankcje na Iran. Od tego czasu również Iran stopniowo przestał wywiązywać się z zapisów porozumienia i nałożonych ograniczeń.

Nowy prezydent USA zapowiedział powrót do porozumienia, dał jednak do zrozumienia, że to Iran musi najpierw powrócić do ścisłego stosowania się do jego zapisów. Władze Iranu ogłosiły, że powrócą do porozumienia, jeżeli USA zniosą sankcje gospodarcze.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: