Pakistański sąd skazał w piątek zaocznie byłego premiera Pakistanu Nawaza Sharifa na dziesięć lat więzienia w związku z zakupem przez członków jego rodziny luksusowych apartamentów w Londynie.
Agencja Reutera zauważa, że to olbrzymi cios dla partii Sharifa przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 25 lipca.
Będąca przewodniczącą rządzącej Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej Nawaz (PML-N) córka Sharifa, Maryam, powszechnie uważana za jego następczynię, została skazana na siedem lat więzienia, a jej mąż Safdar i deputowany tego ugrupowania na rok więzienia - poinformował przedstawiciel prokuratury Sardar Muzaffar Abbasi.
Za karę zapłacą miliony
Wyrok w sprawie Sharifa wieszczy koniec kariery politycznej trzykrotnego premiera i jednego z najwybitniejszych polityków Pakistanu w ostatnich 40 latach - zwraca uwagę Reuters.Abbasi dodał, że sąd nakazał Nawazowi Sharifowi zapłacić grzywnę o równowartości 10,6 miliona dolarów. Maryam została ukarana grzywną w wysokości 2,6 miliona dolarów. Jednocześnie sąd nakazał konfiskatę na rzecz skarbu państwa nieruchomości w Londynie, które nabyli w latach 90. i w przypadku których nie potrafili wskazać legalnej ścieżki zakupu.Sharif i jego córka byli w piątek w Londynie, gdzie na raka leczona jest żona byłego premiera Kulsoom. Obecnie jest ona w śpiączce po ataku serca, którego doznała w maju tego roku.
"Polowanie na czarownice"
Zarówno były premier, jak i jego córka zaprzeczyli nieprawidłowościom i najprawdopodobniej będą odwoływać się od wyroku. Szarif potępił toczące się przeciwko niemu postępowanie sądowe jako motywowane politycznie. Nazwał je "polowaniem na czarownice".W połowie kwietnia 2018 roku Sąd Najwyższy Pakistanu wykluczył Sharifa z polityki, zakazując mu do końca życia startowania w wyborach.Pod koniec lipca 2017 roku Sharif ustąpił z urzędu, kilka godzin po decyzji SN, który nakazał pozbawienie go funkcji publicznych w wyniku związanego z Panama Papers śledztwa w sprawie zarzutów korupcyjnych dotyczących jego i jego rodziny. Sąd nakazał wówczas wszczęcie śledztwa karnego w sprawie Sharifa i członków jego rodziny.
Afera Panama Papers
Byłemu premierowi zarzuca się, że nie potrafił wytłumaczyć źródeł pochodzenia pieniędzy lokowanych w działających w rajach podatkowych firmach, które należą do jego dzieci. Z dokumentów, które wyciekły w związku z tzw. aferą Panama Papers, wynika, że trójka dzieci Sharifa – dwóch synów i córka – od 1990 roku korzystała z pośrednictwa kancelarii prawnej Mossack Fonseca do ulokowania kapitałów w jednym z rajów podatkowych. Pakistańska opozycja twierdzi, że nie mogło się to odbywać bez wiedzy premiera.Od ustąpienia z urzędu nestor pakistańskiej polityki zachował wpływy w PML-N, którą założył i której przez lata przewodził. Pomimo tego, że Sharif ustąpił z urzędu, żeby - jak wówczas tłumaczył - okazać szacunek wymiarowi sprawiedliwości, wokół decyzji SN narastały kontrowersje, czy dotyczy ona zakazu startowania tylko w zaplanowanych na lipiec wyborach parlamentarnych, czy do końca życia.68-letni Sharif to drugi premier w historii Pakistanu, który został pozbawiony urzędu po interwencji SN. Na czele rządu stał w latach 1990-93, 1997-99 i 2013-17.
Autor: momo/adso/kwoj / Źródło: PAP