Świat

Brytyjskie statki mogą liczyć na towarzystwo US Navy. Pod nosem Irańczyków

Świat

Flota USA krąży w pobliżu Zatoki Perskiej
US NavyFlota USA krąży w pobliżu Zatoki Perskiej

Nie tylko amerykańskie ale i brytyjskie statki będą mogły pływać po Cieśninie Ormuz w towarzystwie US Navy - poinformował Pentagon. Jest to reakcją na prowokacyjne - zdaniem Waszyngtonu - zachowanie Iranu w Zatoce Perskiej.

Rzecznik Pentagonu płk Steve Warren oznajmił, że jeden statek pod brytyjską banderą już przepłynął cieśninę pod opieką Amerykanów.

W ubiegłym tygodniu agencje podały, powołując się na niewymienionych z nazwiska przedstawicieli resortu obrony USA, że opieką US Navy zostały otoczone statki pod banderą amerykańską. Warto zaznaczyć, że marynarka wojenna USA rozróżnia między towarzyszeniem statkom a ich eskortowaniem. Cytowani przedstawiciele resortu obrony powiedzieli, że marynarka wojenna będzie z wyprzedzeniem informowała statki komercyjne mające przepływać przez cieśninę Ormuz, iż monitoruje tam sytuację. We wtorek w ubiegłym tygodniu kontenerowiec Maersk Tigris, pływający pod banderą Wysp Marshalla, został zajęty przez irańską marynarkę wojenną i skierowany do portu Bandar Abbas. Pentagon informował, że statek został zawrócony na wysokości cieśniny Ormuz po oddaniu strzałów ostrzegawczych przez irańskie łodzie patrolowe. Strona irańska twierdzi, że statek został zajęty, ponieważ firma shippingowa Maersk nie uregulowała zobowiązań finansowych wynikłych z toczonego od dawna sporu biznesowego. Po wysłaniu przez Maersk Tigris sygnału SOS amerykańskie siły zbrojne w regionie wysłały niszczyciel USS Farragut i samoloty rozpoznawcze, aby monitorować sytuację.

Cieśnina Ormuz ma strategiczne znaczenie

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: navy.mil