Brytyjskie naloty na Państwo Islamskie w Iraku? "Nie możemy dać się zastraszyć"


Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapowiedział, że zwróci się do parlamentu swego kraju o zgodę na udział lotnictwa brytyjskiego w nalotach na Państwo Islamskie w Iraku. Nie wspomniał jednak nic o udziale w nalotach w Syrii. Brytyjski premier stwierdził też, że Iran powinien pomóc w rozwiązaniu syryjskiego konfliktu.

David Cameron podczas przemówienia na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku powiedział, że chce, by jego kraj dołączył do nalotów na pozycje Państwa Islamskiego. - Nie możemy dać się zastraszyć. Musimy działać w naszym własnym narodowym interesie aby chronić nasze narody - powiedział. Associated Press zauważa jednak, że Cameron nie wspomniał o możliwości przyłączenia się Brytyjczyków do ataków lotniczych na Państwo Islamskiego w Syrii, które Amerykanie rozpoczęli w tym tygodniu.

Cameron powiedział, że o udział Wielkiej Brytanii w nalotach poprosił rząd Iraku. Brytyjski premier spotkał się ze swoim irackim odpowiednikiem Haiderem al-Abadim w środę.

"Należy dać Iranowi szansę"

W wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ Cameron oświadczył, że "należy dać Iranowi szansę" wykazania, iż może przyczynić się do rozwiązania konfliktu w Syrii oraz, że przywódcy tego kraju mogliby przyczynić się do przezwyciężenie zagrożenia stwarzanego przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS).

Cameron wyraził przekonanie, że przywódcy irańscy "mogliby przyczynić się do uczynienia Iraku, a także Syrii, bardziej stabilnymi i otwartymi". Dodał, że jeśliby wykazali taką gotowość to "powinniśmy zareagować na to pozytywnie".

- Dzieli nas wiele poważnych rozbieżności - wspieranie przez Iran organizacji terrorystycznych, jego program nuklearny, traktowanie swych obywateli. Ale przywódcy Iranu mogą pomóc w pokonaniu Państwa Islamskiego - podkreślił Cameron.

Wcześniej brytyjski premier spotkał się w siedzibie ONZ z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Było to pierwsze spotkanie przywódców obu krajów od czasu rewolucji w Iranie w 1979 r. Rzecznik Camerona powiedział później, że podczas spotkania wyrażono wolę stopniowej poprawy stosunków wzajemnych oraz wskazano na zagrożenie stwarzane przez IS dla całego regionu.

Analitycy podkreślają, że szyicki Iran wspiera rząd Iraku w walce z sunnickimi dżihadystami z Państwa Islamskiego, ale jest również sojusznikiem prezydenta Syrii Baszara el-Asada, którego ustąpienia domaga się Zachód.

[object Object]
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: kło\mtom / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: