Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) potwierdziła podane dzień wcześniej przez Reutera informacje dotyczące użycia gazu musztardowego w Syrii. Poinformowała, że prawdopodobnie użyto też chloru jako gazu bojowego.
Reuters powołał się w czwartek na skrót reportu OPCW, do którego dotarł, oraz na dyplomatów. Według tych ostatnich źródeł gazu musztardowego użyto w sierpniu w Syrii w walkach między tzw. Państwem Islamskim (IS) a innymi grupami rebeliantów.
OPCW "głęboko przekonane"
Sam raport OPCW nie precyzuje, kto posłużył się tym gazem, ponieważ misja obserwatorów, która miała ustalić, czy doszło do użycia broni chemicznej, nie miała za zadanie sprawdzić, kto się tą bronią posłużył.
Autorzy raportu OPCW informują jednak, że są "głęboko przekonani, iż co najmniej dwie osoby zostały narażone na działanie gazu musztardowego" 21 sierpnia w mieście Marea na północ od Aleppo.
Jeśli potwierdzą się ustalenia ekspertów OPCW, będzie to pierwszy potwierdzony przypadek użycia w Syrii gazów bojowych, odkąd reżim w Damaszku zobowiązał się we wrześniu 2013 roku do zniszczenia całego arsenału swej broni chemicznej.
Ataki chemiczne też w Iraku?
Reuters podaje w piątek, że kolejna grupa ekspertów została też wysłana do Iraku, by potwierdzić doniesienia o użyciu gazów bojowych w tym kraju.
Władze kurdyjskie informowały niedawno, że dżihadyści z IS ostrzelali w sierpniu w północnym Iraku kurdyjskich bojowników pociskami moździerzowymi zawierającymi gaz musztardowy, co miały potwierdzić analizy próbek krwi 35 Kurdów, którzy byli narażeni na działanie tego gazu.
OPCW przygotowało też drugi raport, z którego wynika, że wysłani do Syrii eksperci tej organizacji nie byli w stanie zweryfikować doniesień syryjskiego rządu, który poinformował, że przeciw jego żołnierzom również użyto gazów bojowych.
Kurdowie oskarżają dżihadystów
Dżihadyści z IS byli już w przeszłości oskarżani o stosowanie przeciwko kurdyjskim bojownikom broni zawierającej toksyczny gaz. Kurdyjska organizacja Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) i przedstawiciele Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w lipcu zgłaszali ataki chemiczne przeciwko Kurdom w prowincji Al-Hasaka na północnym wschodzie Syrii. Nie udało się ustalić, jakich konkretnie użyto środków.
W marcu rząd autonomicznego irackiego Kurdystanu twierdził, że dysponuje dowodami na wykorzystanie przez IS chloru jako broni chemicznej przeciwko siłom kurdyjskim.
Autor: mm\mtom / Źródło: PAP