"Jedynym realnym sposobem na to, żeby Szkocja wróciła do serca Europy, jest zostanie niepodległym państwem"

Źródło:
PAP

Szkocki parlament opowiedział się w środę za przeprowadzeniem nowego referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Zdecydował też, że przed budynkiem parlamentu po brexicie wciąż będzie wywieszona flaga Unii Europejskiej. Tego samego dnia Parlament Europejski poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Za przeprowadzeniem referendum zagłosowało w Edynburgu 64 członków parlamentu, przeciwko było 54.

Wiążące referendum nie może się odbyć bez zgody brytyjskiego rządu. Premier Boris Johnson w tym miesiącu odrzucił już wniosek o referendum niepodległościowe. Stwierdził, że plebiscyt z 2014 roku, w którym Szkoci wypowiedzieli się przeciw niepodległości, miał być głosowaniem "jedynym w tym pokoleniu".

Szkocki rząd twierdzi jednak, że brexit wszystko zmienia. W 2016 roku w referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej większość Szkotów opowiedziała się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

- Jesteśmy zaledwie dwa dni od utraty członkostwa w Unii Europejskiej i wszystkich praw, które za tym idą - mówiła w środę szefowa autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon. - Moim zdaniem ponad wszelką wątpliwość jedynym realnym sposobem na to, żeby Szkocja wróciła do serca Europy (...), jest zostanie niepodległym państwem - stwierdziła.

Szkocja chce niepodległości

W referendum z 2014 roku przeciwko niepodległości opowiedziało się 55 procent głosujących. Wprawdzie od tego czasu, według sondaży, różnica między zwolennikami a przeciwnikami niepodległości w sondażach się wyrównała, jednak nadal nieznaczną przewagę mają ci drudzy.

PAP

Pożegnanie w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski w Brukseli w środowym głosowaniu poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Za umową w sprawie brexitu głosowało 621 europosłów, przeciwko było 49, od głosu wstrzymało się 13. Po głosowaniu europosłowie wstali i odśpiewali "Auld Lang Syne", popularną szkocką pieśń ludową, często wykonywaną przy okazji pożegnań.

Decyzja PE otwiera formalnie drogę do brexitu.

Wielka Brytania ma w uporządkowany sposób wystąpić z Unii Europejskiej 31 stycznia. Następnie rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym powinny odbyć się negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską.

RAPORT tvn24.pl: Brexit faktem

"Auld Lang Syne" wybrzmiało w Parlamencie Europejskim
"Auld Lang Syne" wybrzmiało w Parlamencie EuropejskimReuters

Źródło: PAP

Autorka/Autor:akw//rzw

Tagi:
Raporty: