Brexit faktem

22 stycznia 2020
Przedterminowe wybory otworzyły Borisowi Johnsonowi drogę do przeprowadzenia brexituPool / Pool

O północy z 31 stycznia na 1 lutego 2020 roku czasu środkowoeuropejskiego (23 w Wielkiej Brytanii) Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską. Po trzech i pół roku od referendalnego "nie" Brytyjczyków dla Wspólnoty, brexit stał się faktem. Teraz obie strony czeka 11-miesięczny okres przejściowy, w czasie którego trwać będą negocjacje w sprawie przyszłych relacji Londynu z Brukselą.

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie zakończyło formalnie wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii, ale rozpoczęło 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego Zjednoczone Królestwo w praktyce stanie się niegłosującym członkiem Wspólnoty. Choć nie będzie już w Unii, nadal pozostanie częścią jednolitego unijnego rynku, co oznacza też swobodę przepływu osób, nadal będzie częścią unii celnej, będzie płaciło składki do unijnego budżetu i pozostanie związane unijnymi prawami.

W ciągu tych 11 miesięcy powinny się rozpocząć i zakończyć negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

So long, and thanks for all the fish

Chociaż formalny rozwód Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej nastąpił już prawie rok temu, w wielu kwestiach obydwie strony dalej zachowywały się jak małżeństwo, które musiało pozałatwiać niedokończone sprawy.