Jest zgoda Izby Lordów na ratyfikację umowy handlowej z Unią. "Po akceptacji królowej ustawa nabrała mocy"

TVN24 | Świat

Autor:
asty//rzw
Źródło:
PAP

Brytyjska Izba Lordów zaaprobowała w środę późnym wieczorem projekt ustawy o przyszłych relacjach z Unią Europejską, która implementuje do brytyjskiego prawa postanowienia uzgodnionej umowy handlowej z UE. Aprobata królowej była ostatnim etapem ścieżki legislacyjnej

Projekt ustawy o przyszłych relacjach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską został zatwierdzony przez Izbę Lordów bez głosowania, choć wcześniej w głosowaniach odrzucono dwie zgłoszone do niego poprawki. Aprobata królowej była ostatnim etapem ścieżki legislacyjnej. - Ustawa o przyszłych relacjach z Unią Europejską, która implementuje do brytyjskiego prawa postanowienia uzgodnionej umowy handlowej z UE, została zaaprobowana przez królową, a tym samym nabrała mocy - ogłosił w nocy ze środy na czwartek spiker Izby Gmin Lindsay Hoyle. Wcześniej, w środę po południu projekt ustawy wyraźną większością głosów - 521 do 73 - poparła Izba Gmin.

Cały proces legislacyjny został skrócony do jednego dnia

Z racji tego, że umowa o przyszłych relacjach handlowych z Unią Europejską musiała zostać ratyfikowana przed końcem okresu przejściowego po brexicie, czyli najpóźniej w czwartek, cały proces legislacyjny ustawy, która implementuje jej postanowienia, został skrócony do jednego dnia. To oznaczało, że ani Izba Gmin, ani Izba Lordów nie miały czasu szczegółowo analizować treści liczącej 1246 strony umowy, choć biorąc pod uwagę, że jej treść była efektem negocjacji między Londynem a Brukselą, parlament i tak nie miałby możliwości jej zmieniać - mógł ją jedynie przyjąć lub odrzucić.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W środę rano w Brukseli umowę oficjalnie podpisali przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, zaś po południu to samo w Londynie zrobił brytyjski premier Boris Johnson.

Uzgodniona 24 grudnia umowa handlowa między Wielką Brytanią a Unią Europejską będzie regulować relacje handlowe między obiema stronami po zakończeniu o północy z 31 grudnia na 1 stycznia okresu przejściowego po brexicie. Umowa została uzgodniona w wyjątkowo krótkim czasie, zwłaszcza jak na rozmiar powiązań handlowych pomiędzy obydwoma stronami, bo negocjacje rozpoczęły się na początku marca.

Wielka Brytania zdecydowała się na wystąpienie z Unii Europejskiej w efekcie referendum z czerwca 2016 roku, gdy za takim rozwiązaniem opowiedziało się 52 procent głosujących. Formalnie wystąpiła ona z Unii Europejskiej 31 stycznia 2020 roku, po czym rozpoczął się 11-miesięczny okres przejściowy.

Autor:asty//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: