Świat

"Chciałbym, aby Nigel i Boris połączyli siły. Sądzę, że istnieje taka możliwość"

Świat


Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że chce, by premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson połączył siły z liderem Partii Brexitu Nigelem Farage'em. - Sądzę, że istnieje taka możliwość - powiedział. Dodał, że porozumienie o brexicie powinno pozwolić na zwiększenie wymiany handlowej USA z Wielką Brytanią.

Trump, który rozmawiał z dziennikarzami w Białym Domu, powiedział im, że zarówno Johnson, jak i Farage są jego przyjaciółmi, ale brytyjski premier jest "właściwym człowiekiem na obecne czasy".

- Chciałbym, aby Nigel i Boris połączyli siły. Sądzę, że istnieje taka możliwość - dodał.

"To byłoby bardzo złe dla Wielkiej Brytanii"

Trump podkreślił, że umowę w sprawie brexitu trzeba skonstruować w ten sposób, aby ułatwiła dalszą wymianę handlową między USA i Zjednoczonym Królestwem.

- Jesteśmy zdecydowanie gospodarką numer jeden na świecie, ale jeśli zrobi się to [to jest zawrze umowę z UE - przyp. red.] w pewien sposób, to nie będziemy mogli handlować z Wielką Brytanią (...). To byłoby bardzo złe dla Wielkiej Brytanii, bo możemy z nią robić o wiele więcej biznesu niż Unia Europejska - oznajmił prezydent.

W czwartek wieczorem Trump i Farage przeprowadzili w radiu LBC rozmowę, w której prezydent USA krytykował uzgodnioną przez Johnsona z Unią Europejską umowę w sprawie brexitu, ale chwalił samego Johnsona i przekonywał, że lider Partii Brexitu wraz z brytyjskim premierem mogą stać się "niepowstrzymaną siłą".

Johnson nie wejdzie w żadne pakty

Johnson odrzucił w piątek możliwość zawarcia przez torysów wyborczego paktu z Partią Brexitu. W rozmowie z BBC premier powiedział, że "zawsze jest wdzięczny za rady", ale nie wejdzie w żadne wyborcze pakty. Johnson powiedział także, że Trump nie ma racji, twierdząc, iż porozumienie z UE blokuje możliwość zawarcia przez USA umowy handlowej z Wielką Brytanią.

W niedzielę Farage zapowiedział, że nie wystartuje osobiście w zaplanowanych na 12 grudnia wyborach do brytyjskiego parlamentu. Wcześniej apelował do Johnsona, by odrzucił umowę z UE i zawarł pakt na rzecz wyjścia z UE, grożąc, że w przeciwnym razie Partia Brexitu wystawi w wyborach kandydatów we wszystkich okręgach, co może poważnie utrudnić konserwatystom zwycięstwo w grudniowych wyborach.

Autor: kz//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: