Unia Europejska chce osiągnąć porozumienie z Wielką Brytanią, bo to leży w interesie wszystkich - powiedziała we wtorek kanclerz Angela Merkel. Jej zdaniem należy się jednak przygotować do takiego scenariusza, że do tego porozumienia nie dojdzie.
Angela Merkel o relacjach z Wielką Brytanią mówiła podczas debaty w Europejskim Komitecie Regionów - organie doradczym UE, w skład którego wchodzą samorządowcy z państw unijnych - poświęconej prezydencji, którą Niemcy sprawują od lipca. Kanclerz Niemiec zabrała głos poprzez połączenie wideo.
Jak podkreśliła, stosunki Unii Europejskiej z Wielką Brytanią są bardzo ważne, również w kontekście partnerstwa między miastami. - To pokazuje, że porozumienie leży w interesie wszystkich. Unia Europejska jest zjednoczona, mówi jednym głosem i chcemy rzeczywiście takie porozumienie osiągnąć. Ale oczywiście musimy się przygotować do takiego scenariusza, że nie będzie porozumienia - powiedziała Merkel.
Osiągnięcie porozumienia niemiecka polityk oceniła jako pilne również z punktu widzenia Irlandii. - Nie pozostawimy Irlandii samej sobie, będziemy nadal Irlandię wspierać - zadeklarowała. - Ale też trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, bo porozumienie musi być w interesie zarówno Wielkiej Brytanii, jak i też 27 państw członkowskich - dodała kanclerz Niemiec.
Niepewne losy brexitowej umowy
W październiku odbyła się kolejna tura rozmów w sprawie brexitu między negocjatorami obu stron. Sytuacji nie poprawia nastawienie Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza przyjęcie przez Izbę Gmin kontrowersyjnego projektu ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym, który daje możliwość unieważnienia uzgodnień dotyczących Irlandii Północnej w obowiązującej już umowie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Komisja Europejska wszczęła też 1 października procedurę o naruszenie prawa unijnego przeciw Wielkiej Brytanii w związku z tymi przepisami. Wcześniej Bruksela wezwała Londyn do usunięcia problematycznych elementów z tego dokumentu do końca września, jednak tak się nie stało.
Do nierozstrzygniętych kwestii w rozmowach obu stron należy sprawa pomocy państwa oraz gwarancji równych szans i uczciwej konkurencji dla przedsiębiorstw z UE i Wielkiej Brytanii. Negocjatorzy nie mogą się też porozumieć w sprawie rybołówstwa.
Temat brexitu pojawi się na szczycie unijnym, zaplanowanym w Brukseli na czwartek i piątek.
Źródło: PAP