Gangi zaatakowały 20 brazylijskich miast. Terror na ulicach, zamknięte szkoły, wstrzymany transport

Źródło:
BBC, CNN
Natal, stolica stanu Rio Grande do Norte
Natal, stolica stanu Rio Grande do NorteGoogle Earth
wideo 2/3
Natal, stolica stanu Rio Grande do NorteGoogle Earth

Co najmniej dwadzieścia miast w północno-wschodniej Brazylii mierzy się z atakami gangów. BBC w piątek pisze o "poważnych niepokojach", w wyniku których miasta zawieszają transport publiczny i zamykają szkoły. Władze Brazylii wysłały na miejsce setki funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

Ataki miały zostać zarządzone z brazylijskich więzień stanowych po tym, jak prośby członków jednego z gangów o telewizory, dostęp do elektryczności i wizyty małżeńskie zostały odrzucone - przekazał brazylijski serwis informacyjny Terra, powołując się na stanowego sekretarza bezpieczeństwa publicznego Francisco Araujo. Lokalne media doniosły, że dwie rywalizujące frakcje gangów zawarły tymczasowy rozejm i zostały sojusznikami w atakach na siły bezpieczeństwa. 16 marca był trzecim dniem z kolei siania terroru na ulicach.

BBC w piątek pisze o "poważnych niepokojach" przez ostatnie trzy noce w co najmniej 20 miastach w północno-wschodniej części kraju. Członkowie gangu podpalają autobusy i przeprowadzają ataki z użyciem broni palnej na budynki m.in. w Natal, stolicy stanu Rio Grande do Norte. Kilka miast zawiesiło transport publiczny i zamknęło szkoły. Co najmniej dwie osoby zginęły w starciach z policją na początku tygodnia, a 67 osób zostało aresztowanych - poinformowała agencja AFP.

BBC o "przejęciu kontroli nad więzieniami"

Policja skonfiskowała broń palną, pojazdy, a także narkotyki i pieniądze na terenie całego regionu. Rząd Brazylii w tym tygodniu wysłał na ulice setki funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Media przypominają w tym kontekście wydarzenia sprzed sześciu lat. W 2017 roku władze Brazylii wysłały grupę zadaniową ds. interwencji penitencjarnej (FTIP) do więzień w Rio Grande do Norte po zamieszkach, w wyniku których zginęło co najmniej 30 więźniów. Jak wskazuje BBC, według niektórych źródeł grupa zadaniowa rutynowo stosuje brutalne metody w celu "przejęcia kontroli nad więzieniami".

ZOBACZ TEŻ: Największy seryjny zabójca w Brazylii znaleziony martwy

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: BBC, CNN