Islamscy ekstremiści coraz częściej werbują młode kobiety jako zamachowców - samobójców. W niedziele iracka policja zatrzymała nastolatkę ubraną w kamizelkę-bombę. Dziewczyna twierdzi, że nie miała zamiaru się zdetonować.
Nastoletnia irakijka wpadła w ręce policji, w niedzielę na punkcie kontrolnym w Bakubie, w jednej z najbardziej niespokojnych irackich prowincji Dijala. Właśnie tam dochodzi najczęściej do starć sunnickich arabów i bojowników Al-Kaidy z amerykańskimi żołnierzami.
Spod szat wystawał przewód
Dziewczynka o imieniu Rania, swoim młodzieńczym wyglądem wzbudziła zdziwienie irackiej policji i amerykańskich żołnierzy. Wojskowi oceniali jej wiek na 13-17 lat. Mimo iż ubrana była w tradycyjny czador, jeden z policjantów zauważył przewód wystający, spod okrywającej ją od stóp do głów, czarnej sukni.
- Z przesłuchania wynika, że gdy dotarła do punktu kontrolnego, oznajmiła, że ma na sobie kamizelkę, z którą nie chce przejść dalej - powiedział w poniedziałek agencji Reuters, amerykański rzecznik wojskowy, porucznik David Russel.
Samobójczyni czy nieświadoma ofiara?
Policja wciąż wyjaśnia czy dziewczynka dobrowolnie założyła kamizelkę i czy była ona wyposażona w zdalnie sterowany zapalnik W czasie przesłuchania nastolatka stwierdziła, że była nieświadoma zawartości kamizelki. Później wyznała, że kamizelkę, założyła jej nieznana starsza kobieta, która kazała jej iść w pobliże wejścia do lokalnej szkoły i tam czekać na dalsze instrukcje od kogoś, kto ją tam rozpozna. Ona sama zaś twierdzi, że nie miała zamiaru się detonować.
Terroryści werbują kobiety
Drastycznie wzrasta liczba samobójczych zamachów dokonywanych przez kobiety. Według informacji Associated Press tylko w ciągu ostatniego roku liczba kobiet zamachowców-samobójczyń wzrosła nawet trzykrotnie. To kobiety - zamachowcy zaatakowały w ostatnich tygodniach szyickich pielgrzymów podczas rytualnych obrzędów, zabijając dziesiątki ludzi. Sporo takich ataków ma miejsce w Dijali. - Jedna z niedoszłych samobójczyń zasugerowała, że irakijczycy w coraz większej liczbie odchodzą jednak od Al-Kaidy i ich praktyk - uważa amerykański rzecznik wojska na północny Iraku Major Jon Pendell.
Muzułmankę trudniej zrewidować
Kobiety są wykorzystywane przez terrorystów, bo wzbudzają mniej podejrzeń niż mężczyźni i łatwiej jest im uniknąć policyjnej rewizji. Policjanci i żołnierze niechętnie przeszukują muzułmańskie kobiety, ze względu na obyczajowość.
iso /el
Źródło: PAP, Reuters, AP