TVN24 | Świat

Zełenski podpisuje dekret, Białoruś wydaje notę protestacyjną

TVN24 | Świat

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP

MSZ Białorusi wezwało ambasadora Ukrainy Ihora Kyzymę, któremu wręczono notę protestacyjną - przekazał resort dyplomacji w Mińsku. Powodem jest dekret podpisany przez ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W nocie strona białoruska "wyraża zaniepokojenie przyjęciem przez prezydenta Ukrainy dekretu 'O niektórych środkach na rzecz przyciągania przedsiębiorców i wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy są obywatelami Republiki Białoruś', który wbrew powszechnie przyjętym normom prawnym obejmuje wyłącznie obywateli sąsiedniego państwa".

Białoruskie MSZ uznało, że dekretu tego nie można traktować inaczej niż otwarcie nieprzyjaznego i dyskryminacyjnego kroku strony ukraińskiej, "graniczącego z ingerencją w wewnętrzne sprawy Białorusi".

CZYTAJ TAKŻE: "Działamy jako zjednoczony front w najbardziej bolesnych sprawach" >>>

Przedłużony pobyt i program pilotażowy

Zgodnie z dokumentem ukraiński rząd przedłuży do 180 dni okres czasowego pobytu na Ukrainie białoruskich przedsiębiorców i wysoko wykwalifikowanych specjalistów, których "imigracja odpowiada interesom Ukrainy", i członków ich rodzin. Rząd ma też stworzyć program pilotażowy upraszczający procedury otrzymania przez takie osoby prawa tymczasowego pobytu, a także "zoptymalizować" tryb otrzymania zezwoleń na pracę.

Brutalne starcia demonstrantów z milicją w Mińsku
Brutalne starcia demonstrantów z milicją w MińskuTUT.by

"Dokument będzie sprzyjać rozwojowi inwestycyjnego potencjału Ukrainy i przyciągnięciu wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT i innowatorów" - napisano w niedzielę na stronie internetowej ukraińskiego prezydenta.

W połowie sierpnia ukraiński wicepremier do spraw transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow poinformował, że rząd umożliwił imigrację na Ukrainę pięciu tysięcy białoruskich specjalistów IT, którzy mogą otrzymać pozwolenie na pobyt i pracę na Ukrainie na 10 lat.

Wspólny list przedstawicieli branży IT

Po wyborach prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia, które oficjalnie wygrał Alaksandr Łukaszenka, 2,5 tysięcy białoruskich przedstawicieli branży IT wystosowało wspólny list, w którym skarżą się na warunki pracy w związku z obecną sytuacją w tym kraju. Prognozują też masowy odpływ fachowców za granicę, otwarcie biur w sąsiednich krajach, zwolnienie tempa wzrostu sektora IT na Białorusi, zmniejszenie inwestycji w białoruskie firmy z tej dziedziny i spadek wpływów z podatków. 

Autor:tas//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mfa.gov.by

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości