TVN24 | Świat

Łukaszenka "łapówkarzem" roku. Jurorzy byli jednomyślni

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP
"Inauguracja" Łukaszenki na urząd prezydenta. Zdjęcia z 23 sierpnia 2020 roku
president.gov.by"Inauguracja" Łukaszenki na urząd prezydenta. Zdjęcia z 23 sierpnia 2020 roku

Alaksandr Łukaszenka stanął na czele tegorocznego rankingu "łapówkarzy" OCCRP, międzynarodowego konsorcjum badaczy zajmujących się monitorowaniem korupcji. Białoruski przywódca otrzymał ten tytuł "za wszystko, co zrobił na rzecz zorganizowanej działalności przestępczej i korupcji" w kraju. Jurorzy byli jednomyślni.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Ten rok był wyjątkowy pod względem korupcji, ale Łukaszenka wyprzedził wszystkich – powiedział Drew Sullivan, współzałożyciel OCCRP i jeden z jurorów.

Jak wskazano we wtorek w komunikacie organizacji, Łukaszenka, "ostatni brutalny dyktator Europy", otrzymał tytuł "łapówkarza" roku "za wszystko, co zrobił na rzecz zorganizowanej działalności przestępczej i korupcji".

Członkowie jury nie mieli wątpliwości

W jury zasiadało sześć osób – dziennikarze i badacze, którzy zajmują się monitorowaniem korupcji. Jak wskazano, nie mieli oni wątpliwości co do wyboru, chociaż nominowanych było aż 1167 osób. Po raz pierwszy w ciągu dekady decyzja jurorów była jednomyślna - podkreślono.

Wśród działań białoruskiego dyktatora wskazano finansowanie oligarchów bliskich rodzinie Łukaszenków, zmuszenie do lądowania na lotnisku w Mińsku samolotu Ryanair (lecącego z Aten do Wilna), na pokładzie którego znajdował się opozycyjny aktywista Raman Pratasiewicz, wywołanie kryzysu granicznego z UE przez zwabienie do kraju tysięcy uchodźców, promowanie dezinformacji i fake newsów na temat pandemii COVID-19.

Jurorzy zauważyli, że Łukaszenka "wykorzystał przestępcze i korupcyjne powiązania państwa do nasilenia masowej migracji, prowadząc do desperacji, przemocy i ogromnego okrucieństwa".

Alaksandr Łukaszenkapresident.gov.by

Lista "laureatów"

W komunikacie podano, że Łukaszenka, który skupił w swoich rękach nieograniczoną władzę i który drwi z międzynarodowej krytyki, odpowiedział na sankcje UE poprzez wywołanie kryzysu migracyjnego. "Wydaje się być równie obojętny na cierpienia własnych obywateli, co zdesperowanych migrantów, w tym dzieci" – napisali jurorzy.

Wśród kandydatów do tytułu "łapówkarza roku" byli poprzedni prezydent Afganistanu Aszraf Ghani, rządzący Syrią Baszszar al-Asad, prezydent Turcji Recip Tayyip Erdogan i były kanclerz Austrii Sebastian Kurz.

OCCRP – Międzynarodowe centrum badania korupcji i przestępczości zorganizowanej, organizuje ranking "łapówkarzy" od 2012 roku. Wśród "laureatów" są między innymi prezydenci: Azerbejdżanu - Ilham Alijew, Rosji - Władimir Putin, Wenezueli - Nikolas Maduro i Brazylii - Jair Bolsonaro.

Autor:tas

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.by

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości