Berlusconi wyciąga asa z rękawa. Chce zwrócić pieniądze za podatek


Na trzy tygodnie przed wyborami we Włoszech lider centroprawicy Silvio Berlusconi walczy o głosy, uderzając w najczulszy punkt polityki rządu Mario Montiego. Obiecał w niedzielę, że odda obywatelom pieniądze z wprowadzonego niedawno podatku od nieruchomości.

Były premier, który zapowiada, że jeśli jego formacja wygra wybory, będzie ministrem gospodarki, w opinii z komentatorów wyciągnął ostatniego asa z rękawa. Odwołał się do milionów Włochów, którzy w ostatnich miesiącach zapłacili przywrócony przez rząd Montiego w ramach uzdrawiania finansów publicznych gminny podatek od nieruchomości(IMU).

Został on wcześniej zniesiony między innymi w przypadku jedynego mieszkania bądź domu, posiadanego przez rodzinę. Począwszy od 2012 roku objęto nim i te nieruchomości. Każda rodzina, posiadająca własne mieszkanie zapłaciła - w zależności od regionu i miasta - średnio po kilkaset euro. To największe, budzące ogromną frustrację finansowe obciążenie, jakie odczuli Włosi w rezultacie antykryzysowej polityki gabinetu ekspertów. Wpływy z tego podatku oszacowano na 4 miliardy euro.

Berlusconi obiecuje pieniądze

Na wiecu wyborczym w Mediolanie Berlusconi zapowiedział, że na pierwszym posiedzeniu rządu, który powstanie po zwycięstwie jego koalicji, zapadnie decyzja o zwróceniu w całości obywatelom sum, jakie wyłożyli na podatek od jedynej posiadanej przez nich nieruchomości. Krok ten nazwał "odszkodowaniem za błędny podatek". - Będzie to akt zadośćuczynienia, akt symboliczny, który otworzy nowy rozdział i przywróci w obywatelach zaufanie do państwa - stwierdził były trzykrotny premier. Zapowiedział także inne kroki w celu zmniejszenia obciążeń podatkowych, na przykład likwidację "znienawidzonego" - jak mówił - regionalnego podatku od działalności produkcyjnej, gdyż w jego opinii hamuje rozwój prywatnych firm i przedsiębiorstw.

Burza we Włoszech

Zapowiedź zwrotu pieniędzy za podatek wywołała we Włoszech polityczną burzę. Przeciwnicy Silvio Berlusconiego ostro skrytykowali jego obietnice nazywając je "pustymi" i "bzdurnymi". - Dawanie pieniędzy w zamian za poparcie wyborcze to zły sposób zwracania się do obywateli - powiedział kandydat do parlamentu z ramienia prowadzącej w sondażach centrolewicowej Partii Demokratycznej, były krajowy prokurator do walki z mafią Piero Grasso. - To jest niemoralne - ocenił. - A skąd Berlusconi weźmie na to pieniądze? - zapytał lider ugrupowania Włochy Wartości Antonio Di Pietro, którego zdaniem jest to "głupia propozycja".

Inni politycy lewicy porównali byłego premiera i medialnego magnata do wróżki z telewizji i uznali, że ucieka się do bardzo groźnej propagandy.

Monti żartuje

Deklaracje byłego premiera sarkastycznie ocenił także Mario Monti. Szef rządu oświadczył w reakcji na słowa jego poprzednika: - To coś wspaniałego. Berlusconi rządził przez tyle lat i nie dotrzymał żadnej ze swych obietnic. - Teraz próbuje po raz czwarty. Włosi mają dobrą pamięć - stwierdził premier Mon

Autor: mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości